Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ile kişiler arası ilişkilerde farkında olma düzeyleri
The University students personality features and level of individual relationship awareness
- Tez No: 110301
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırma da, üniversite öğrencilerinin kişilik özelliklerinin, kişiler arası ilişkilerinde farkındalıklarına etkisi incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde olup kullanılan yöntem Survey Tarama Modelinin bir alt yöntemi olan ilişkisel taramadır. Bu araştırmada kişilik özellikleri ile ilişkide farkında olma düzeyi değişkenler açısından betimlenmiş ve daha sonra bu iki değişken arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu araştırmanın evreni, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileridir. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde adı geçen fakültedeki tüm bölümler listelenmiş, daha sonra Random (şans yoluyla) yolla 6 tane bölüm seçilmiştir. öğrencilerin Kişilik özelliklerini belirlemede Hacettepe Kişilik Envanterinden, İlişkide farkındalıklarını belirlemede ise İlişkide Farkındalık Ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Kız ve erkek öğrencilerin kişiler arası ilişkide farkındalık düzeyleri arasında ilişkide bilinç boyutunda anlamlı bir fark olduğunu ortaya çıkarmıştır. 2. Karşı Cinsten Arkadaşı Olup Olmamasına göre, öğrencilerin kişiler arası ilişkide farkındalık düzeyleri arasında ilişkide kaygı boyutunda belirgin bir farklılık gözlenmiştir. 3. Bölüm değişkeni ile öğrencilerin kişiler arası ilişkide farkındalık düzeyleri arasında ilişkide kaygı boyutunda anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. 4. Yetiştiği yer değişkeni açısından öğrencilerin kişiler arası ilişkide farkındalık düzeylerinde anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı sonucu bulunmuştur. 5. Öğrencilerin baba eğitim durumları açısından ilişkide farkında olma düzeylerine bakıldığında ilişkide bilinç ve ilişkide görüntü boyutlarında önemli farklılık olduğu görülmüştür.6. Öğrencilerin annelerinin eğitim durumları açısından kişiler arası ilişkide farkındalık düzeylerinde anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı sonucu bulunmuştur. 7. Yaş,' kardeş sayısı ve aynı cins arkadaş sayısıyla ilişkide farkındalık arasında anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. 8. Kişilik özellikleri ile ilişkide farkında olma düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 9. Kişilik özelliklerinin, kişiler arası ilişkide farkında olma durumunu etkilediği sonucu bulunmuştur. Yukarıdaki bulgulara dayalı olarak öneriler geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACRT In this study, the affect of universty students personality features to their individual relationship awareness has been examined. The study is a survey model and the method used is a relational survey which is a sub method of the survey model. In this study, the personality features and the level of awareness in relationship was illustrated in terms of variables and then the relation between these two variables were examined. The scope of this study includes the students at Selçuk University, Faculty of Education. All the departments mentioned in the study were listed and afterwards six of these were chosen randomly. In order to determine the students personality features 1 made use of Haccettepe Personality Test and to determine their awareness in relationship I benefitted by the Awareness in Relationship Measurement. The findings obtained from the study can be summarized as follows: 1. It is found that there is meaningful difference between the male and female students awareness of relationship level concerning their concsciousness of relationship. 2. A definite difference was observed between the students awareness of individual relationship level concerning anxiety in relationship according to their having boyfriends or girlfriends. 3. A mainingful difference was found between the department variable and the students awareness of relationship level at individual relationship concerning anxiety in relationship.4. No meaningful difference was found in terms of the places where the students had grown up in the students awareness of relationship levels in individual relations. 5. When the students awareness of relationship levels in terms of their fathers education was examined, a significance difference was discovered at consciousness and vision in relationship. 6. No meaningful difference was found in terms of their mothers education about the students awareness of relationship levels. 7. No meaningful difference was found between the age, number of siblings and number of similar friends and the awareness of relationship. 8. A meaningful relation was found between the personality features and the awareness of relationship levels. 9. It was discovered that the personality features had effected the awareness of individual relationship. Some suggestions have been developed depending on the findings above