Beyin kaynaklı nörotrofik faktör ile kan glikoz ve β-hidroksibutirik asit düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between brain-derived neurotrophic factor and blood glucose and β-hydroxybutyric acid levels
  1. Tez No: 878717
  2. Yazar: MELTEM CANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma ile bağışıklık sisteminde de fonksiyonları olduğu bilinen glikoz ve kolesterol metabolizmasını etkilediği saptanan beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF)'ün dengesiz beslenmeye bağlı olarak postpartum dönemde günlük olarak artan süt verimi ile birlikte artan enerji ihtiyacının karşılanamaması sonucu oluşan β-hidroksibutirik asit (BHBA) yükselmesi ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, yüksek verimli süt ineklerin özellikle geçiş dönemlerinde yetersiz beslenme nedeniyle artan enerji ihtiyacının karşılanamaması sonucu oluşan negatif enerji dengesine bağlı doğumdan sonraki üçüncü ve dördüncü haftalar içerisinde yaygın olarak görülen ketozis ve geçiş dönemindeki sığırlarda glikoz ve BHBA düzeyi ile BDNF arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma materyalini yüksek süt verimli sağlıklı 12 inek (Geçiş Dönemi Grubu) ile ketozis tanısı konulan 12 inek (Ketozis Grubu) olacak şekilde toplamda 24 süt sığırı oluşturmuştur. BHBA düzeyleri Geçiş Dönemi Grubu'ndaki sığırlarda 1 mmol/L'den düşük ve Ketozis Grubu'ndaki sığırlarda ise 1.4 mmol/L'den yüksek olanlar çalışmaya alınmıştır. Geçiş Dönemi Grubu'ndaki hayvanlardan doğumdan sonraki 3., 15., 30. ve 45. günlerde, Ketozis Grubu'ndaki hayvanlardan ise bir kez usulüne uygun olarak Vena jugularis'ten biyokimyasal analizler için steril cam tüplere ve hematolojik muayeneler için etilendiamintetraasetik asitli (EDTA) tüplere kan örnekleri alınmıştır. EDTA içeren tüplere alınan kan örneklerinden hematokrit değer, total protein ve fibrinojen manuel olarak, glikoz ve BHBA düzeyi hasta başında alınan kan örneğinden şeker/keton ölçüm cihazı kullanılarak, serum nikotinamid adenin dinukleotidin (NEFA) ve trigliserid düzeyleri ise biyokimyasal analizörde kit ile, BDNF düzeyleri ise sığırlar için reaktif olan BDNF ELISA kiti kullanılarak ELİSA okuyucusunda belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Ketozis ve Geçiş Dönemi Gruplarının 3., 15., 30. ve 45. günlerinde vücut sıcaklığı ortalama değerlerinin sırası ile 39.04±0.71, 38.50±0.60, 38.36±0.44, 38.38±0.51 ve 38.53±0.64 ˚C olduğu; kalp frekansı ortalama değerlerinin sırası ile 67.67±4.06, 76.50±4.44, 74.83±3.76, 76.67±2.31 ve 77.17±1.80 adet/dk olduğu; solunum frekansı ortalama değerlerinin sırası ile 22.83±4.69, 26.92±3.61, 30.25±1.36, 30.50±1.00 ve 30.42±1.08 adet/dk olduğu; rumen hareketi ortalama değerlerinin sırası ile 1.67±1.56, 9.67±1.67, 10.00±1.28, 10.17±0.94 ve 10.83±1.12 ad/5 dk olduğu saptanmıştır. Ketozis Grubu ile Geçiş Dönemi Grupları arasında vücut sıcaklığında istatistiksel farkın olmadığı, rumen hareketinin tüm gruplarda, kalp frekansının 3., 30. ve 45. günlerinde, solunum frekansının ise 15., 30. ve 45.
Özet (Çeviri)
In this research, brain-derived neurotrophic factor (BDNF), which was found to affect glucose and cholesterol metabolism, which is known to have functions in the immune system, increases β-hydroxybutyric acid (BHBA), which occurs as a result of not meeting the increasing energy need with daily increased milk yield in the postpartum period due to unbalanced nutrition. In this regard, it was aimed to determine the relationship between glucose and BHBA levels and BDNF in ketosis, which is commonly seen in the third and fourth weeks after birth due to the negative energy balance that occurs as a result of the inability to meet the increasing energy needs of high-yielding dairy cows due to malnutrition, especially in the transition periods, and in cattle in the transition period. The study material consisted of 24 dairy cattle in total, including 12 healthy cows with high milk yields (Transitional Period Group) and 12 cows diagnosed with ketosis (Ketosis Group). Those whose BHBA levels were lower than 1 mmol/L in cattle in the Transition Period Group and higher than 1.4 mmol/L in cattle in the Ketosis Group were included in the study. Animals in the Transition Period Group were collected from the vena jugularis once on the 3rd, 15th, 30th and 45th days after birth, and animals in the Ketosis Group were duly collected from the vena jugularis into sterile glass tubes for biochemical analysis and ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) for hematological examinations. Blood samples were taken into tubes. Hematocrit values, total protein and fibrinogen levels were determined manually from blood samples taken into EDTA-containing tubes, glucose and BHBA levels were determined manually from blood samples taken at the bedside using a sugar/ketone measuring device, serum nicotinamide adenine dinucleotide (NEFA) and triglyceride levels were determined using a biochemical analyzer kit, BDNF levels were measured using a blood sample taken at the bedside. was determined on the ELISA reader using the BDNF ELISA kit, which is reactive for cattle. The SPSS statistical package program was used to evaluate the data. The average body temperature values of the Ketosis and Transition Period Groups on the 3rd, 15th, 30th and 45th days were 39.04±0.71, 38.50±0.60, 38.36±0.44, 38.38±0.51 and 38.53±0.64 ˚C, respectively; the mean heart rate values were 67.67±4.06, 76.50±4.44, 74.83±3.76, 76.67±2.31 and 77.17±1.80 pcs/min, respectively; the mean values of respiratory frequency were 22.83±4.69, 26.92±3.61, 30.25±1.36, 30.50±1.00 and 30.42±1.08 units/min, respectively; the average values of rumen movement were found to be 1.67±1.56, 9.67±1.67, 10.00±1.28, 10.17±0.94 and 10.83±1.12 units/5 min, respectively.