Roma Hukukunda şart
Conditio (condition) in Roman Law
  1. Tez No: 110455
  2. Yazar: DUYGU ÖZER SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ROMA HUKUKUNDA ŞART Duygu ÖZER SARITAŞ Özel Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2003-06-11 Danışman: Doç. Dr. A. Nadi GÜNAL Hukukî işlemlerle ilgili genel kural yapıldıkları anda hukukî sonuç doğurmalarıdır. Ancak bazen hukukî işlemlerin hukukî sonuç doğurması veya geçerliliği ileride ortaya çıkacak bazı olaylara bağlanmak istenebilir. Şart, kişilere bu imkanı veren ve hukukî işleme eklenen özel bir unsurdur. Şart sayesinde işlemin geçerliliği, gelecekteki ve belirsiz bir olayın gerçekleşip gerçekleşmemesine bağlı olarak yapılır. Şartlar“bozucu”(conditio suspensiva) ve“erteleyici”(conditio resolutiva) olarak ikiye ayrılır. Erteleyici ve bozucu şartlar yapılmış bir sözleşmenin kurulmasını, feshedilmesini, tamamlanmasını ya askıda bırakır ya da geciktirirler. Başka bir deyişle erteleyici şarta bağlanmış bir sözleşmede sözleşmenin gerçekleşmesi için şartın gerçekleşmesi gerekirken, bozucu şarta bağlı sözleşme hemen bağlayıcı olur, şartın gerçekleşmediği durumlarda şartın hiçbir bağlayıcı gücü kalmaz. Roma hukukunda sadece erteleyici şart türü bilinmektedir.“Sub condicionem”terimi Romalı hukukçular için erteleyici şarta bağlı işlemlerin sonucunun etkisi ile eşdeğerdir. Ayrıca şartın, olumlu ve olumsuz şart, iradi şart, tesadüfi şart ve karma şart olmak üzere çeşitleri vardır. Şartın her çeşidi imkansız ve kanuna aykırı olmadığı sürece tarafların istekleri doğrultusunda sözleşmeye eklenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONDİCİO İN ROMAN LAW Duygu ÖZER SARITAŞ Department of Private Law Anadolu University Social Sciences Institute, July 2003-06-11 Advisor: Assc. Prof. A. Nadi GÜNAL The general principle is that at the moment a legal transaction is made it constitutes legal consequences. However sometimes the validity and legal consequences of a legal transactions may be bound to a future and uncertain event. A condition is a special element that provides a person with insert it to a legal transaction. A condition is a clause by means of which the effectiveness of a transaction is made dependent upon the occurrencee or non occurrences of a future and uncertain event. Conditions are said to be either“suspensive”(conditio suspensiva) or“resolutive”(conditio resolutiva), that is, they either suspend or delay the actual beginning or formation of a contract or dissolve or put an end to a contract already formed. In other words a contract subject to a suspensive condition is binding only in case the condition is first fulfilled, while a conract having a resolutive condition attacted to it is binding immediately but will cease to have any binding force upon the breach of the condition. In Roman Law only suspensive condition was known. The phrase“sub condicionem”was for them tantamount to effecting a transaction under a suspensive condition. Furthermore conditions may be positive and negative, casuales and potestativa and mixed. Conditions of any sort may the pleasure of the parties be attached to a contract, providing the condition imposed is not something illegal or impossible.