Elektronik ticaretin dayanıklı tüketim malları sektörüne etkileri : İstanbul örneği
The effects of the electronic commerce to the market of the durable consumer goods : İstanbul as a sample
- Tez No: 257902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarında başlayan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim hayatın her alanında kendisini hissettirmektedir. Teknolojik gelişmeler topluma hayatı kolaylaştıran yeni çözümler sunmakta, bu çözümlerin kullanımı ise yeni gelişmeleri hızlandırmaktadır. Nitekim günümüzde toplumun tüm kesimlerinde, günlük hayatımızın her alanında bilgisayar kullanımı bir gereklilik olarak görülmektedir. Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması, bilgi ve iletişim teknolojileri ile daha fazla yenilik ve çözüm üretilmesine zemin hazırlamaktadır.İnsanlık tarihinde, takasla başlayan ticaret de bilgi teknolojilerindeki bu gelişmelerden etkilenmiştir. Ticari hayatta bilgisayar ve internet kullanımı, maliyetleri ve hataları azaltan, haberleşmeyi ve ticari işlemleri hızlandıran bir yöntem olarak yaygınlık kazanmıştır. Özellikle internete ulaşımın mobil elektronik cihazlar aracılığı ile kolaylaşması ticari işlemlerde internet kullanımını artırmıştır. Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılması olarak tanımlanan elektronik ticaret, ticaret hayatının stratejik öneme sahip kavramlarından biri olmuştur.Bu çalışmada öncelikle, elektronik ticaretin tanımı, araçları, kavramları, gelişimi, elektronik ticaretin ekonomik, sosyal ve politik etkileri ele alınmıştır. Bu çerçevede elektronik ticaretin istihdama etkisinin incelemesi amacıyla İstanbul ilinde dayanıklı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren işletmelerle yüz yüze ve internet üzerinden anket çalışması yapılmıştır. Hipotezler ve cevaplanan toplam 84 işletmenin anket sonuçları SPSS for Windows 14.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın neticesinde elektronik ticaretin dayanıklı tüketim malları sektörüne etkilerinin bilimsel yöntemlerle tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fast developments of Information and Telecommunication Technologies starting in the end of the twenteeth century is perceived on the all places of the life. Technological developments submit to community new sollutions to ease the life, using these sollutions speeds up new developments. Likewise currently using computer is seen as a necessity on all regions of community and in our daily lives. Becaming widespread of using computer and internet lays the groundwork for being produced more newness and solution by Information an Telecommunication Technologies.Also, commerce which beginning with barter in the humanity history has been influenced from these developments in the Information Technologies. Using computer and internet in the commercial life has become widespread as a method that decreases costs and mistakes, speeds telecommunication and commercial operations up. Especially, getting easy to connect internet via mobile electronic devices gets increased using internet in the commercial operations. Electronic commerce that defined as doing the production, advertising, sale and distribution of products and services via telecommunications networks, has become one of the concepts which have strategical importance of the commercial life.In this study firstly, it is considered definition, tools, concepts and development of electronic commerce, economical, social and political effects of electronic commerce. In this case taken a poll face to face and via internet with the firms, which are related on durable consumer goods in Istanbul to research the effects of electronic commerce to employment. Hypotheses and replied polls results of totally 84 firms analized by SPSS for Windows 14.0 statistical software. At the end of this study it is intended that determining effects of the electronic commerce to market of durable consumer goods by scientific methods.