Merkezi iş alanında yerel temsil sorunu
Problem of local representative in central business district
  1. Tez No: 110472
  2. Yazar: BEDRETTİN KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Tez iki kısım ve alt bölümlerden oluşmaktadır. İlk kısımda yerel temsil ve demokrasi ilişkisi anlatılmaktadır. Demokrasi kavramı, tanımından başlanarak demokrasinin türleri, siyasal parti-yerel demokrasi ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Yerel yönetimlere katılma klasik ve modern anlayış çerçevesinde özet olarak anlatılarak, yerel yönetimlerde temsil ilişkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Temsil, merkezi ve yerel yönetim açısından aynı zamanda seçenlerle temsilcilerin sosyal statüsü açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra metropliten kent ve yeni gelişme olarak karşımıza çıkan küresel kent ile yerel temsil ilişkisi incelenmiştir. İkinci kısımda ise, merkezi iş alanı kavramı çerçevesinde Eminönü ilçesi fiziki ve sosyal yapısı ile betimlenmiş, yerel aktörler, seçmen ve ilçedeki yaşayan nüfus ile ilçede yaşamayan ama en çok bu ilçeyi kullanan işyeri sahipleri ve bu alanı geçici kullananların arasındaki temsil ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra ilçe belediye meclis ve encümen kararları kısaca sınıflandırıldıktan sonra, meclis üyelerinin seçmenlerin“mikro örneğini”oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. Bunun için de meclis üyeleri ile anket yapılmış, kaymakam, belediye başkanı, bazı belediye müdürleri, bazı hemşehri derneği başkanları ve mahalle muhtarları ile de yüz yüze görüşme yapılmıştır. Anket sonuçları tablolar halinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis consists of two parts and under sections. Begining from the definition of democracy concept, the types of democracy have been investigated in the case of the relation between a political party and local democracy. Joining to local administrations have been explained as a summary in the consistency of classic and modern comprehension. Then representation relations in local administrations have been investigated in details. Representation, in the point of view of central and local administrations have been investigated in the case of social statute of voters-representatives at the same time. Furthermore, metropolit and global city as anew development have been investigated in local representation relation view. In the second part, in the case of central business district (CBD), Eminönü with its physical and social structure have been described and the representation relation between actors in local politics, voters and businessmen have been investigated. Then, after classifying the town council member's decisions, the researching of whether the town council members are the micro sample of voters or not have been done. For this purpose, polls with the council members and interviews with qaimaqam, mayor, local government directors, some fellow countryman society chairmen and self-governing have been done. The results are interpreted in tables.