Bilgisayar ortamında hazırlanan kavram haritalarının bir öğretim materyali olarak fen bilgisi dersinde kullanılmasının ilköğretim öğrencilerinin başarılarına etkisi
The effects of the material that are prepared as concept map by computer environment to success of primary school students in science lesson
  1. Tez No: 199734
  2. Yazar: AYNUR YURDANUR ALTUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma; fen bilgisi dersinin bilgisayar ortamında hazırlanmışkavram haritasıyla anlatılmasının öğrencilerin başarıları, bu derse karşı tutumları veöğrenilenleri hatırlama düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Evrenini Konyail merkezinde bulunan ilköğretim okulları; örneklemini, Karatay ilçesi Karmaİlköğretim Okulu'nun 6. sınıfları oluşturmuştur. Çalışma, öntest-sontest, bir deney-bir kontrol deneme modeline göre yürütülmüştür.Çalışmada, 6. sınıflarda 10 hafta süreyle okutulan; ?Canlının İçYapısına Yolculuk? ünitesi anlatılmıştır. Bu ünite kontrol grubuna gelenekselanlatım yöntemiyle anlatılırken, deneme grubuna, kavram haritaları şeklindehazırlanan bilgisayar destekli eğitim materyali kullanılarak anlatılmıştır. Öğrencilerinbaşarı düzeylerinin belirlenmesinde güvenirlik katsayısı α= 0.778 olan ve 30 sorudanoluşan testten, fen bilgisine yönelik tutumlarının belirlenmesinde ise güvenirlikkatsayısı α = 0.786 olan ve geçerliği uzman görüşüyle desteklenmiş 30 maddeliktutum ölçeğinden yararlanılmıştır.Araştırmada; öğrencilerin deneme sonundaki başarı düzeyi testi veders anlatımının bitmesinden 3 ay sonra uygulanan hatırlama testinden aldıklarıpuanları ile fen bilgisine ilişkin tutumları bağımlı değişken, uygulanan öğretimyöntemi ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of presenting sciencelesson that are prepared as concept map by computer environment to successes,attitudes and the levels of anamnesis of the students. The universe and samples ofthis study are Primary Schools exist in Konya city center and 6th classes of KarmaPrimary School exists in Karatay district respectively. This study was executedaccording to the prior-test, last-test, one experiment and one control test model.In the present study, unit that is named as ?Cruising to InteriorStructure of Alive? and presented to 6th class for 10 weeks were described. This unitwas presented to the control group with traditional method whereas to test group withusing education material that is prepared as computer aided concept map type. Todetermine success levels of the student and attitudes of the student against sciencelesson a test with reliability coefficient of α= 0.778 and 30 questions and attitudescale with reliability coefficient of α= 0.786 and 30 items were used respectively.In the present study, grades from success level test after the testperiod, grades from anamnesis test applied 3 months after the lesson presentationended and attitudes against the science lesson were taken as dependent variableswhereas applied instruction method was taken as independent variables.