Türkiye'nin KOBİ politikaları ve bu politikaların AB ile karşılaştırılması
The politics Of SME's Of Turkey and the comparision with the Europen Union politics
- Tez No: 219855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı son yıllarda Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde de önemi artan ve anlaşılan Küçük ve Orta Boy İşletmelerin Ülkemizde ve Avrupa Birliği'ndeki işleyişini ortaya koymak ve karşılayabilmektir.Sanayi devriminin başladığı 18.yüzyıldan itibaren 1970'li yıllara kadar başta ekonomik nedenlere bağlı olarak, sosyal, politik nedenlerle büyük işletmelere bir yönelme görülmüştür. 1970'li yıllara gelindiğinde meydana gelen petrol bunalımında KOBİ'lerin büyük işletmelere oranla daha esnek davranabildikleri ve daha başarılı olduklarını anlaşılmasıyla tüm dünya ekonomilerini Küçük ve Orta İşletmelere doğru yöneltmiştir.KOBİ'ler büyük işletmelere göre esnek üretim mekanizmasına ve daha dinamik yapıya sahip olmaları sebebiyle teknolojik gelişmelere ve yeniliklere daha kolay adapte olmaktadır. Ayrıca, ekonomik ve endüstriyel alanlarda kalkınmaya zemin hazırlamada, soysal açıdan istihdam alanı meydana getirip bunu korumada, demokratik hayatı canlı tutmada, rekabet ortamının oluşturulmasında, bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesinde, önemli roller oynayabilmektedir.Bu çalışmada Dünya ekonomisi için bu denli önem arz eden Avrupa Birliği'nde ve Avrupa Birliğine üyelik için entegrasyon süreci devam eden Türkiye'deki KOBİ'lerin toplam işletmeler içindeki payları, istihdam oranları, milli hasılaya katkıları, üretim açısından ekonomideki yerleri, ihracat oranları, aldıkları teşvik ve yardımlar ve daha birçok açıdan incelenmiştir. Tüm bu bilgilerin ışığında yapılan karşılaştırmalarla Türk KOBİ'lerinin AB KOBİ'leriyle ortak yönleri, benzer yönleri ve eksik yönleri açıklanmak suretiyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the presantation and comparision of the increasing. SME's (Small and Medium Size Enterprise) processes in Turkey and also in European Union.From the 18th century (when the industrial evolution get started) to 1970's there was a going towards to big corporations related to economical, social and political reasans. In 1970's when the petrol crisis get started all of the world went towards to SME's because they were successful then big corporatiens.Because of the SME's flexible mechanism and dynamism their adaptation gets easier for developing and also they play very importent roles in the preparation of economical and industrial improvement, formation of employment and protect this, staying alive the democratical life, to constitute the competition, to remove the regional development.In this study, SME's in European Union that is most important for world economics and SME's in total enterprises in Turkey that are still in an integration process for European Union membership. Their employment ratio, their addition to national product, their producti of economic position, their exporting ratio,their encounagement and aid and more topics examined. Turkish SME's and European SMS's explained to offer with common topies similer topics and missing topics for comparison.