Beliefs on the nature of language learning: A comparative study of Turkish EFL learner's and their teachers beliefs at university level
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite öğrencileri ve öğretmenlerinin dil öğrenimine ilişkin inançlarının karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 110559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İNGİLİZCEYİ YABANCI DİL OLARAK ÖĞRENEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DİL ÖĞRENİMİNE İLİŞKİN İNANÇLARININ KARŞILAŞTIRMALI ÇALIŞMASI Ayşegül Aktaş İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Aralık 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Belgin Aydın Yabancı dil öğrenen öğrencilerin ve yabancı dil öğreten öğretmenlerin dil öğrenimi konusunda belli inançları vardır. Bu inançlar kişisel ve çevresel faktörlerce etkilenebilir ve dil öğrenim sürecini etkileyebilirler. Bu çalışma, sözü edilen inançları ve bu inançların öğrencilerin, cinsiyet, öğrenim gördüğü alan, mezun olduğu lise, ve İngilizce yeterlilik düzeyine ve öğretmenlerin,cinsiyet ve öğretme deneyimlerine göre değişip değişmediği ve ayrıca öğrenciler ve öğretmenlerinin inançlarının birbirine uyup uymadığını araştırmıştır. Bu çalışmanın verileri Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık Programında toplanmıştır. Birbirine paralel iki anket 1004 öğrenci ve 59 öğretmene verilmiştir. Öğrenci anketi 34, öğretmen anketi 27 madde içermiştir. İstatistiksel veri analizleri için z test ve ANOVA test uygulanmış, öğrenciler ve öğretmenlerinin inançları belirlenmiş ve aralarında anlamlı farklar olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık Programı'ndaki öğrenciler ve öğretmenlerinin yabancı dil öğrenimi konusundaki inançlarını saptamıştır ve bu iki grubun benzer inançları paylaştıkları ve bulunan farklılıklarında çok büyük ve belirgin olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV THESIS OF MASTER OF ARTS ABSTRACT BELIEFS ON THE NATURE OF LANGUAGE LEARNING: A COMPARATIVE STUDY OF TURKISH EFL LEARNERS' AND THEIR TEACHERS' BELIEFS AT UNIVERSITY LEVEL Foreign language learners and their teachers have certain beliefs about language learning. These beliefs may have been affected by individual and environmental factors and they may affect language learning process. This study investigated what these beliefs are and also tried to find out whether they varied according to gender, major, educational background and English proficiency level of learners and gender and teaching experience of teachers. The study also explored whether there were any mismatches between learner and teacher beliefs. The study was conducted at Anadolu University, School of Foreign Languages, English Preparatory Program. Two parallel questionnaires were given to 1004 students and 59 teachers of English. Learner version of the questionnaire included 34 items and teacher version 27 items. For the statistical data analysis of the responses z tests and ANOVA tests were performed to determine whether the quantitative differences in learners' and their teachers' beliefs were significant. As a result, this study explored that English language learners and their teachers in this context mostly shared similar beliefs. In addition, there were also differences in their beliefs, however, they were not very large and considerably varying within groups.