Caz müziği ve piyano eğitimi üzerine bir çalışma
A Study on jazz music and piano training
- Tez No: 110633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
CAZ MÜZİĞİ VE PİYANO EĞİTİMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA (YÜKSEK LİSANS TEZİ) M. Devrim BABACAN SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI ÖZET Bu çalışmada, caz müziği genel hatlarıyla ele alınmış, Türkiye'deki durumu incelenmiş ve eğitimi ile ilgili araştırma yapılmıştır. Geniş bir yapıya sahip olan caz müziğinin ortaya çıkışı ve gelişimiyle kendine özgü türleri incelenmiştir. Melodi ve ritim yapısının da incelendiği çalışmada armonik yapısı da örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır. Cazın Türkiye'deki gelişimi ayrı olarak incelenirken, eğitimi ve bu konudaki eksiklikler değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca bir piyano eğitimcisinin, piyanoda cazı ve özellikle bu müziğin önemli niteliği olan doğaçlamayı öğrenmek isteyen bir öğrenciye nasıl yol göstereceğine de değinilmiştir. Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Caz, Piyano, Eğitim 69 Doç. Z. Seçkin GÖKBUDAK
Özet (Çeviri)
A STUDY ON JAZZ MUSIC AND PIANO TRAINING (MASTER THESIS) M. Devrim BABACAN SELÇUK UNIVERSITY SOCIAL SCIENCES INSTITUES DEPARTMENT OF MUSIC EDUCATION ABSTRACT In this study, the development of jazz music in Turkey and its use for piano training has been discussed. Due to wide range of styles in jazz music, this study has been limited with its melodic, rhytmic and harmonic constructions where samples are provided. While the development of jazz in Turkey is investigated, it is important to emphasise that there is a lack of interest in jazz music in Turkish music education system. For this reason this study is important notonly guide piano trainers about jazz music styles but also help them to consider the features of jazz for piano education particularly improvisation. Key Words Page Number Supervisor Jazz, Piano, Education Assoc. Prof. Z. Seçkin GÖKBUDAK