İlköğretim kurumlarında sanat eğitimi ve iltişimin önemi
Art education and the importance of communication in primary school
  1. Tez No: 110634
  2. Yazar: NÜKHET GÖRGÜLÜGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Sanat eğitiminin temel öğesi insandır. İnsanlar da her an çeşitli olgularla veya birbirleriyle etkileşim halindedirler. Bu iletişim sürecinin sağlıklı olması özellikle ço cukların gelişimini ve davranışlarını olumlu yönde etkiler. Anne-baba ve öğretmen çocuğu dinlemeli, onun seviyesine inebilmelidir. Böylece insanlarla iyi iletişimler kurabilmesinde etken olur. Sanatın da insanın top lumsal bir varlık olmasıyla ortaya çıktığı söylenebilir. Sanat eğitimine aile, çevre ve okul gereken önemi vermelidir. Çünkü bu yolla çocuğu daha yakından tanımak mümkündür. Çocuk; resim, drama, oyun gibi faaliyet lerle kendi iç dünyasını yansıtır. Çevresi ile bu araçlarla iletişim kurar. Davranış bo zukluğu gösteren bir çocuğun bu yolla teşhisi ve tedavisi mümkün olabilir. Bu çalışma, ilköğretim çağındaki 6-14 yaş grubu çocuklarıyla yapılan anketler ve resimlerle desteklenmiştir. İletişimin ne olduğu, nasıl bozulduğu, bozulma sonu cunda görülen davranış bozuklukları araştırılmıştır. Sanat eğitiminin bu sorunların or taya çıkmasındaki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main element of art education is human beings. People are in effect with the results of events or each other. If this communication process is done in a good way. It will effect especially children's progress and their behavior in a good side. Parents and teachers should listen to the children and understand them in their age level so they can set up good communications with another people. We can say that art came into being by being of people's social presence. Families, environment and schools should give importance to the education be cause in this way we can know and understand the children much nearer. A child shows his or her feelings with pictures, dramas, plays and like these other activities. With these instruments they communicate with their environment. If a child shows a behavior problem. It can be possible to make a cure. This study is supported with pictures and polls which are done with primary school age, 6-14 years children groups.“What communication is”,“How the prob lems take from”and“as a result the behavior problems which are seen”are investi gated in this study and also the effect of art education on seeing problems is examined carefully.