The Forgotten Art of Classical ImprovisationThe Connection between the Roots of Classical Improvisation and Jazz IMprovisation through an Analysis on the Adagio from The Violin Sonata Noç1 in G-moll by J.S. Bach, and the Educational Benefits of Classical Improvisation
Unutulmuş klasik doğaçlama sanatı:J.S. Bach'ın 1 no'lu Sol minör Keman Sonatı'ndan Adagio Bölümü üzerindeki analize dayanarak klasik doğaçlamanın kökleri ve caz doğaçlama arasındaki bağlantı, klasik doğaçlamanın eğitim açısından faydaları
  1. Tez No: 913953
  2. Yazar: MELODİ KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDWIN VANECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hochschule für Musik Detmold
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Müzik notalarını ve parçalarını okuyup ezberleyerek öğrenen klasik eğitimli bir kemancı olarak yıllarca pratik yaptıktan sonra, benim kapasitemde bir kemancının sahip olması gerekengeleneksel klasik repertuarı elde ettim ve son üç yıldır doğaçlama ve caz müziği ile ilgilenmeye başladım. Bu konuda denemeler yaptıkça, bir kişinin enstrümanıyla doğaçlama yapabilmesinin ne kadar önemli ve tatmin edici olduğunu fark ettim, çünkü bunu için klasik bir konçerto i.in gerekli olduğu kadar teknik yetenek, müzikal hayal gücü ve armonik bilgi gerekiyor. Özellikle J.S Bach'ın partita ve keman konçertolarını çalışırken, Bach'ın bestelerinin formu ve armonik çizgisi üzerine yepyeni bir bakış açısı kazandım, bu da beni Bach'ın gerçekte ne kadar doğaçlayıcı ve yapısal olduğunu sorgulamaya itti. Konuyu daha derinlemesine incelediğimde, Bach ve Caz arasındaki bağı ilk fark edenin ben olmadığımı anladım. Küçük yaşlarda klasik eğitim almış, daha sonra ünlü bir caz piyanisti olmuş olan Jaques Loussier, Paris Konservatuvarı'nda klasik piyano eğitimi alırken klasik besteler üzerine doğaçlamaya nasıl başladığını anlattığı bir röportajında ''Dünyanın ilk caz müzisyeni Bach'tır'' demiştir. Bu nedenle beni, kendi Bach yorumum ve caz müziği arasındaki bağlantının arayışına götüren 'doğaçlama alanını fark ettim ve ilginç bir şekilde, sadece bir araştırmacı olarak değil, aynı zamanda bir icracı olarak ve de doğaçlamanın eğitici faydalarının izini sürmek ve araştırmak için bir öğretmen olarak. Doğaçlama ve Armoni: Eğer soru 'Cazın karakterini tanımlayacak iki kelime ne olabilir?' olsaydı, bu iki kelime büyük olasılıkla uygun bir cevap olurdu. Ancak bu iki kelime 16. yüzyıldan beri Batı Klasik müziğinin özü olup Bach, Mozart, Beethoven, Liszt, Schumann, Schubert, Mendelssohn ve Paganini gibi tüm büyük bestecilerinin çoğunu doğaçlama sanatına göre şekillendirişi günümüzde göz ardı edilmektedir. 1 http://www.planet-interview.de/interviews/jacques-loussier/33975/ 05.01.2018, 14:00 Bu iki kelime aynı zamanda müzik tarihinin en önemli bestecilerinden birinin en güçlü ve karakteristik unsurlarındandır; Johann Sebastian Bach. J.S. Bach, tüm zamanların en büyük doğaçlamacılarından biri olarak tanınmaktadır. Doğaçlama konusundaki ustaca hakimiyeti, sadece kendi beste tarzını değil, aynı zamanda kendi zamanından sonraki bestecileri ve sanatçıları ve ondan sonraki müziğin geri kalan tarihini de büyük ölçüde etkiledi. Doğaçlamanın caz müziğinin en önemli temellerinden biri olduğunu söyleyememek düşünülmez olduğu gibi, doğaçlama aynı zamanda Barok müziğin de temel unsurlarından biridir. Bu nedenle Barok müzik, Caz, Armoni ve Doğaçlama arasındaki bağlantı çok çekici bir konudur. Son yüz yıla baktığımız zaman, klasik müzikteki (çağdaş klasik müzik hariç) doğaçlamanın, Rönesans, barok, klasik veya romantik dönemlerdeki kadar canlı olduğunu söylemek zor. Klasik müzik icracılarının doğaçlama geleneğini pek de sürdürmemesinin ana nedenlerinden biri, günümüzde önceden bestelenmiş kadansların basılı ve kopyalanmış müzik notaları olarak hazırda mevcut olmasıdır. Geçmişte, herkes müzik notalarını bu kolayca elde etme lüksüne sahip değildi ve besteciler her yeni kompozisyonu hemen dikte edemiyor ve kaydedemiyorlardı ve bu da sanatçıları ve bestecileri yeni bir parça bestelerken veya öğrenirken dinlemeye ve doğaçlamaya itiyordu ve buda yapılan işlerde daha yaratıcı bir çıktı elde edilmesini sağlıyordu. Yıllarca sürek pratik, eğitim ve teknik becerisinden sonra, herhangi bir şeyi günümüzde bir klasik müzisyenden doğaçlama çalması istenmesi durumunda, doğaçlamanın ön tanımının müzikal fikir ve duyguları yıllarca pratik yaptıktan sonra zaten elde ettikleri gelişmiş teknik yetenekler yardımıyla spontan olarak ifade edebilecek olmalarına rağmen, genellikle doğaçlama çalma (veya doğaçlama yapma cesaretine sahip olma) ve hatta bir melodiyi önlerinde basılı müzik notası olmadan çalma becerisine sahip olmamaktadırlar. Bu nedenle klasik müzik te doğaçlamanın tarihsel gelişimine ve klasik müzisyenleri için doğaçlama pratiğine olası yaklaşımlara bakmak, her klasik müzisyenin eğitimine büyük bir katkı olabilir.
Özet (Çeviri)
After years of practice as a classically trained violinist who learns music by reading music scores and parts and memorizing them, I have achieved the traditional classical repertoire which a violinist at my capacity should, and the last three years I have become interested in improvising and jazz music. The more I experimented the more I have noticed how important and fulfilling it is to be able to improvise with one's instrument because the technical capability is needed for this as much as for a classical concerto, as well as musical imagination and harmonic knowledge. Especially when I was practicing the partitas and violin concertos by J.S. Bach, I have won a whole new perspective on the form and harmonic line of Bach's compositions, which carried me into questioning how improvisational and structural Bach actually was. As I looked deeper into the subject, I found out that I am not the first one to notice the connection between Bach and Jazz. Classically trained in his early ages, then became a famous jazz pianist Jacques Loussier, who was classically trained in his early ages and later became a famous jazz pianist has stated in an interview that“The first jazz musician on earth was Bach”1, as he talked about how he started to improvise on classical compositions while he studied classical piano at the Paris Conservatory. Therefore I discovered the field of 'improvising', which has lead me to a search for a connection between my interpretation of Bach and Jazz music, very interesting, not only as a re-searcher, but also as a performer, and also as a teacher in order to pursue and research improvisation's educational benefits. Improvisation and Harmony: These two words would most likely be a suitable answer, if the question was 'What could be the two words that would describe the character of jazz music the best?'. However these two words are the essence of the Western Classical music since its beginning since the 16th century, and yet it is widely ignored in our day that all the great composers like Bach, Mozart, Beethoven, Liszt, Schumann, Schubert, Mendelssohn, and Paganini shaped many of their compositions based on the art of improvisation. 1 http://www.planet-interview.de/interviews/jacques-loussier/33975/ 05.01.2018, 14:00 These two words happen to be also the most powerful and characteristic elements of one of the most important composers of the history of music; Johann Sebastian Bach. J.S. Bach was and is known as one of the greatest improvisers of all times. His masterly command of improvisation has not only greatly affected his own composing style, but also the composers and performers after his time, and the history of the rest of the music after him. As it is unthinkable not to state that improvisation is one of the major fundaments of jazz music, it is also one of the key elements of Baroque music. Therefore the connection between Baroque music, Jazz, Harmony, and Improvisation is a very attractive subject. As for the past hundred years, it is difficult to say that the improvisation in classical music (excluding contemporary classical music) is as alive as it was during the renaissance, baroque, classical, or romantic periods. One of the main reasons why classical music performers did not necessarily carried on with the tradition of improvising is that nowadays everything, such as printed and copied musical scores with pre-conceived cadenzas, are readily available. In the past, not everybody had the luxury to get hold of musical scores so easily, and composers weren't able to dictate or record every new composition immediately, which pushed performers and composers into listening and improvising while creating or learning a new piece, which lead to a more creative output in regards to the works that were performed. After years of practice, education, and technically being able to play anything, when it is asked to improvise to a classical musician nowadays, they are most likely not able to do improvise (or don't have the courage to do that) or even to play a melody without the printed musical scores in front of them, even though a preliminary definition of improvisation could be to be able to express musical ideas and feelings spontaneously with the help of advanced technical capabilities – which they have already achieved after years of practice. Therefore looking back to the historical development of improvisation in classical music and possible approaches to improvisational practice for classical musicians today can be a great addition to the education of every classical musician.