Piyano ile eşlikleme becerisinin caz müziği armonisi ile birlikte geliştirilmesi üzerine aşamalı bir çalışma modeli önerisi
Suggestion of a stage model study in order to develop piano accompaniment skills along with jazz harmony
- Tez No: 407545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada piyanonun eşlikleme çalgısı olarak kullanımı ve piyano ile doğaçlama eşliklemenin püf noktaları irdelenmeye çalışılmıştır. Herhangi bir melodiye, piyano ile doğaçlama olarak nasıl eşlikleme yapılabileceği üzerine çalışılmış çeşitli örneklerle desteklenmiştir. Caz müziğinin armonik yapısı üzerinde genel hatlarıyla durulmuş, piyano ile eşlik icrasında caz armoni kalıplarının nasıl kullanıldığı örneklerle desteklenerek anlatılmış, eşlikleme (Korropetisyon) icrasının farklı armonik kalıplarla çeşitlendirilmesi (Varyasyonlandırılması) üzerine çalışmalar yapılmış ve çeşitli örnekler üzerinde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it has been examined the major issues of improvised accompaniment and the use of piano as an accompaniment instrument. It has been studied on how to mprovised to any melody with piano accompaniment and has been supported various examples. Structure of the Jazz Harmony has mentioned in general and explained with supported examples in order to understand how to use those jazz harmony patterns during the accompanient with piano. It has been worked on different harmonic patterns and their variations and has been explained through differnet examples.