Temel eğitimin birinci basamağında resim tekniklerinin işlenişi ve konuların incelenmesi
Running of picture techniques and examining of subjects at the first step of basic education
- Tez No: 110636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Sanat eğitimi, temel eğitimin süregelen yapısı içinde yer almaktadır. Sanat Eğitimi Türk Milli Eğitiminin genel amaçlan doğrultusunda, okullarımızda verilmektedir. Sanat Eğitimi, temel ilke ve amaçlan doğrultusunda bireysel eğitimi de gerektiren özelliklere sahiptir. Buna karşın, temel eğitimin her sınıfında öğretim programı, amacı, konulan, teknikleri, işlenişleri itibariyle farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, ilköğretim çağındaki 6-12 yaşlan arasındaki çocuğa verilen resim eğitimi, teknikleri ve konulan incelenmiş, öğretmenlere yapılan anketlerle ve örnek çalışmalarla da desteklenmiştir. Konuların neler olduğu ve bu konuların hangi teknikler ve araçlarla, hangi amaca yönelik olarak yaptırıldığı araştırılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Art education has been existing in the present Basic Education. Art education has been given related to the aims of Turkish National Education in our schools. Art education has also requires individual education according to the aims and the principles of the basic education where as the curriculum differs in the respect of its aims, subjects, techniques and processes in each level. In this study, Drawing Education given to the 6-12 year-old children, its techniques and its subjects were researched and this project is supported by taking polls and giving model studies to the teachers. The subjects, the techniques and the tool that are used and the aims of the subjects have been studied. m