Çocuğun zihinsel gelişimi ile sanatsal gelişimi arasındaki ilgi
The relationship between the children?s intellectual and artistic developmetn
  1. Tez No: 215405
  2. Yazar: GÜLBİN ÇAĞLAR DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada temel eğitimin birinci kademesinde olan sekiz yaşçocuğunun ?zihinsel gelişiminin sanatsal gelişimine? etkileri araştırılmıştır.Araştırma 2005 / 2006 Eğitim-Öğretim yılı I. döneminde Ankara ilindeÇankaya ilçesine bağlı Türkan Yamantürk İlköğretim Okulu ikinci sınıföğrencileri ile yapılmıştır.Araştırmanın verilerini öğrencilerin sözlü ifadeleri ve resimuygulamaları oluşturmuştur. Araştırma nitel bir çalışma olup ?kolay ulaşılabilirdurum? örneklemesidir.Araştırmanın yönteminin ilk basamağını ?Evimiz ve Ailemiz? konusuile ilişkili olarak çalışma grubuna yöneltilen çok çeşitli sorular oluşturmaktadır.Sorular aracılığıyla çocukların zihinlerinde konunun canlandırılmasıamaçlanmıştır. Araştırmanın devamında ise bir önceki derste zihinsel hazırlıkçalışmaları doğrultusunda zihinlerinde canlandırdıkları sahneleri kâğıdadökmeleri istenmiş, uygulama kısmı tamamlanmıştır.Araştırmanın sonunda çalışma grubunun yaptığı ürünlerde zihinselgelişimin sanatsal gelişimlerine yansımaları tespit edilmiştir. Resim derslerininçocuğun kendini ifade edebilme yollarından biri olduğu için önemibelirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of intellectual quality of the eight-year-oldstudents on their artistic qualitiy have been studied.The study has been performed with the students attending second classof Türkan Yamantürk Primary School in the district of Çankaya in Ankara, inthe first semester of 2005-2006 school year.The data of the survey comprises of the students? oral expressions andpainting exercises. It is a quantitative research and is an `easily accessiblecase? sampling.Several questions asked to the children on the issue of ?Our Home andOur Family? constitute the first step of the survey?s technique. Animation ofthe issue in their minds via those questions has been aimed. Next, the childrenhave been asked to paint the animated scenes that they have described in theintellectual preparatory study done in the previous lesson and the exercise partof the survey has been accomplished.As a conclusion, reflections of intellectual quality on the artistic qualityhave been found in the paintings done by the study group. Also, it has beenpointed out that the painting lessons are one of the ways for children to expressthemselves.