Yedi oniki yaş arası çocuklara çizgi film yöntemi ile müze eğitiminin verilmesi
Cartoon animation as a method of museum education for 7-12 years old children
  1. Tez No: 110635
  2. Yazar: ABDULGANİ ARIKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma Müze Eğitimine yardımcı olacak şekilde çizgi film uygulamasına yönelik olarak yapılmıştır. Çalışmanın amacı ilköğretim okullarında 7-12 yaş grubu çocuklara sanat eğitiminde verilen müze eğitiminin çizgi filimle verilmesine yönelik bir uygulama oluşturmaktır. Bu çalışmada görsel algının eğitimdeki yeri ve önemi incelenmiş, çocuk özel likleri incelenmiş, çizgi filminin eğitim bağlamında kullanımı ele alınmış ve çizgi filimle oluşturulacak yardımcı paket programların eğitime katkısının önemli boyut larda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan kısa süreli çizgi film uygulamasında alışılagelmiş çizgi film çalışmalarından farklı bir yöntem izlenerek çalışma oluşturulmuştur. Klasik celanimation tekniğinin bazı aşamaları yine kullanılmıştır, farklı olarak çizimlerin boyanması, kamera ile çekim, hareketlerin oluşturulması gibi bölümler bilgisayar yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made for cartoon applications which will help the education about museums. The aim of the study is to establish an application for 7-12 years old primary school children for the education about museums which is given in the education of arts. The importance of visual perception in education was examined, as well as the usage of cartoons in educationnal context and it's understood that there are lots of benefits of assisting programs that are composed by means of cartoons. Moreover, a different style was followed within the short time cartoons than the traditional ones.Although the classical celanimation technique was used in certain process, some parts such as colouring the drawings, recarding via camera, and arranging the actions were made by means computer.