19. yy'ın sonları ve 20. yy'ın başlarında Kütahya vilayetinin demografik yapısı ve ekonomik durumu
Demographic and economical state of Kütahya at the and of 19 th century and at the begining of 20 th
  1. Tez No: 110680
  2. Yazar: KEVSER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET '19. Yüzyılın Sonları ve 20.Yüzyılın Başlarında Kütahya Vilâyetinin Demografik Yapısı ve Ekonomik Durumu' isimli bu çalışmamız esas itibariyle H.1287, 1293, 1296, 1302, 1303, 1306, 1310, 1311, 1314, 1315, 1317, 1324 ve 1325 yıllarına ait Hüdâvendigâr Vilâyeti Kütahya Sancağı Salnameleri' nin konuyla ilgili genel bir değerlendirmesinden ibarettir Adı geçen salnamelerdeki bilgiler 1870-1907 yılları arasındaki süreyi içermektedir. Çalışmamızda söz konusu dönemle ilgili Kütahya vilâyetinin nüfus coğrafyası ve ekonomik yapısı hakkında pek çok husus gün ışığına çıkarken; Osmanlı Devleti'nin söz konusu dönemdeki iktisadi, idari, içtimai ve siyasi meseleleri de değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study“Demographic Structure and Economical State of Kütahya, at the and of 19th Centruy and at the Beginning of 20tl ”, infact is about Annuals of Kütahya in the years of 1287, 1293, 1296 1302, 1303, 1306, 1310, 1311, 1314, 1315, 1317, 1324 and 1325. He information in the annual includes the time between 1870-1907 years. In this study, many facts about economic structure and population geography of Kütahya has been searched. And also economical, administrative and social problems of Ottomans between 1870-1907 years has been searched. Kevser DE?İRMENCİ