Isparta ilinde çevre sorunlarına duyarlılık analizi
Sensitivitiy analiysis of environmental problems in Isparta city
  1. Tez No: 110681
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİREKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Hava, su ve toprağın canlı yaşamını tehlikeye düşürecek boyutta kirlenmesi ve bozulması olarak ifade edilen çevre sorunları; aslında canlılar ve özellikle de insanlar için ciddi birer sorundur. Çevre sorunlarının, canlıların ve özellikle insan yaşamını tehdit etmesine rağmen sorunları oluşturan faktörlerin kaynağına inildiğinde yine insani faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Çevre sorunlarının oluşmasında birinci derecede rol oynayan insanın, sorunların çözümünde de en aktif rolü oynayacağı bilinen bir gerçektir. Çevrenin korunmasında önemli olan unsur, önce kirletip sonra temizlemek yerine kirletmeden temiz tutmayı başarabilmektir. Bu başarı, insanların çevre konusunda yeterince eğitilmesi ve duyarlılık kazandırılması ile mümkün olabilecektir. Bu düşüncelerden hareketle Isparta İli Merkez ilçe ve Eğirdir İlçesi'nde oluşan çevre sorunları karşısında halkın ilgi ve duyarlılığım analiz etmek amacıyla toplam 600 kişi üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılanların karşılaştıkları çevre sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde katılımcıların cinsiyet, meslek, öğrenim durumu ve yaşadıkları yerler gibi ayırt edici özellikler üzerinde durulmuştur Değerlendirme tablolarında da göründüğü gibi ankete Isparta'dan katılanların aynı ilin Merkez İlçe sınırları içerisinde yaşamalarına rağmen Çevre sorunlarına karşı gösterdikleri ilgi ve duyarlılıklarda farklılıklar olduğu görülmektedir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde; insanların daha ziyade gördükleri, hissettikleri ve bizzat karşılaştıkları sorunlar karşısında daha hassas ve daha duyarlı oldukları görülmektedir. Çevre sorunlarının çözümünde etkili ve başarılı olabilmek için, merkezi yönetim tarafından çıkarılmış mevzuatlar yanında yerel yönetimlerin gerekli sorumluluk ve hassasiyeti taşıması, bölge insanının çevre sorunları konusunda eğitilerek belli bir duyarlılık kazandırılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environmental problems are defined that the pollution and change of the water, air and soil that can be harmful for the lives of livings. In real, they are the serious problems for livings and human beings. When we go back to the resources of the environmental problems and factors that are the important threats for livings and especially human beings lives, it is seen that human factors are effective. Human beings, who are the first factor to come into existence of the environmental problems, are also the most effective player in solving these problems. It is important in protecting the environment that not to pollute, to keep clean the environment rather than first to pollute and after to clean it. It can be done by the sensitivity of people and by teaching them about the importance of the environment. According to these thoughts, to analyze the interest and sensitivity of the people about the environmental problems in İsparta Center country and Eğirdir country, a questionnaire is made with 600 people. In the evaluation of the environmental problems and solution suggestions of the people who participate the questionnaire, sexuality, profession, education and places, which they live, are taken into consideration. As seen in the tables of evaluation, although participants, who participate from İsparta, live in the center country, different interest and sensitivity of people about the environmental problems are seen. According to the results of the evaluations, people are more sensitive to the problems that they see and have. To be effective and successive in the solution of the environmental problems, next to the rules from the central administration, sensitivity and responsibility of the local administrations and teaching and giving the sensitivity to the people are very important.