İşe cezbolma durumu ve şirket içi girişimcilik davranışı üzerine bir araştırma
A Research about job attraction and intrapreneurship behavior
- Tez No: 110738
 - Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Günümüzde, şirketlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri yenilik/yenileşme düşüncesine nasıl yaklaştıklarına bağlı. Bu yaklaşım da şirket kültürünü oluşturan çalışanların algı ve davranışlarıyla ortaya çıkıyor. Çalışanlar, yeniliğe girişmeye ne kadar hevesliyse, şirketin iş dünyasındaki gelişmeleri yakalama şansı o kadar artıyor. Bu girişimci çalışanlar, araştırmamızda, şirket içi girişimciler olarak belli davranış ve algı boyutlarıyla tanımlanmış; yeni bir kavram olan işe cezbolma durumunun şirket içi girişimcilik davranışının öncülü olup olamayacağı sorgulanmaya çalışılmıştır. Be belirlenen 17 adet demografik değişkenin şirket içi girişimcilik davranışı üzerinde nasıl bir farklılaştırma etkisinin olabileceği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmamızda, işe cezbolma durumunun boyutlarının şirket içi girişimcilik davranışının boyutlarını olumlu etkilemekle birlikte, tek başına bir öncül olamayacağını; bu davranışı etkileyen -başka birtakım değişkenlerin de var olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenlerimiz ise, davranış boyutlarından ağırlıklı olarak Yenilikçilik, Takımdaşlık ve Özgüven boyutları için farklılaşma etkisi ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's complex business world, the existence of the companies is dependent on their approach to 'change', which is mainly shaped by the perception and behaviors of the employees of the companies. Their chance to catch up with the development in the changing business world increase, if they have employees who have great interest and desire to deal with this change like an entrepreneur. These corporate entrepreneurs are called intrapreneurs in our research and their approach is defined with the help of some behavioral and perceptional characteristics. What mainly questioned is, the effect of job attraction, - which is a new concept- on the dimensions of intrapreneurship behavior. The differentiation effect of our 17 demographies variables on the intrapreneurship behavior is also analyzed. The results of our analyzes show that there are significant relationships between the dimensions öf the job attraction and dimensions of the intrapreneurship behavior, but alone the job attraction situation is not enough to explain the changes in the intrapreneurship behavior and there must be other independent variables placed in the regression models, which means the power of the relations are not so high as we expected. In our demographies analysis, we could find the differentiation effect mainly for the dimensions Innovativeness, Teamwork Tendency and Self-Confidence.