İş aile ve aile iş çatışmalarının işe cezbolma üzerindeki etkisine yönelik bir uygulama
An application towards the effect of work family and family work conflicts on work engagement
- Tez No: 285862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların yaşadıkları iş aile ve aile iş çatışmaları ile işe cezbolma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada öncelikle iş aile ve aile iş çatışmaları ile işe cezbolma kavramları açıklanmıştır. Ardından, iş aile ve aile iş çatışmaları ile işe cezbolma arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul ili sınırları içerisinde yaşayan, hizmet sektöründe çalışan ve aile hayatı olan 299 beyaz yakalı çalışanı kapsamaktadır. Ancak 13 anket formu yanlış ya da eksik doldurma, hiç doldurmama gibi nedenlerle geçersiz sayılmış ve toplamda 277 kişinin verdiği cevaplarla veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu, demografik özellikler, iş aile ve aile iş çatışması ölçeği ve işe cezbolma ölçeği olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. İş aile ve aile iş çatışması ölçeği araştırmacının hazırladığı sorular ile Netemeyer ve arkadaşlarının geliştirdiği ölçekte yer alan soruları kapsamaktadır. İşe cezbolma ise Schaufeli,Salanova,González-Romá &Bakker'ın işe cezbolma ölçeği UWES (Utrecht Work Engagement Scale) ile ölçülmüştür. Araştırmanın veri analizleri SPSS 16.0 bilgisayar programı ile parametrik testler ve nonparametrik testlerden Ki Kare Testi uygulanarak yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, çalışanların yaşadığı iş aile çatışması işe işe cezbolma düzeylerinin ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, iş aile çatışmalarının işe cezbolmanın dinçlik, adanma ve işin anlamlılığı ve yoğunlaşma boyutları; aile iş çatışmalarının ise işe cezbolmanın adanma ve işin anlamlılığı boyutu ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Son olarak, çalışanların işe cezbolma düzeylerinin yaşa, medeni duruma ve çocuklarının yaşlarına göre farklılık gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyze the relationship between employees? work family and family work conflicts and their engagement levels. In the study, firstly the concepts of work family and family work conflicts and work engagement are explained. Then, an application to test the relationship between work family and family work conflicts and work engagement is implemented. The research comprises 299 white collar workers who live in Istanbul, work in service sector and who have a family life. However, 13 questionnaire forms, a few of which are unfilled at all, are considered invalid because of false or deficient information and the data is collected from the answers given by 277 individuals in total. The questionnaire form, which was used as a data collection tool, consists of three sections including demographic characteristics, work family-family work conflict scale, and work engagement scale. Work family and family work conflict scale comprises the questions which were prepared by the researcher and those which take place in the scale developed by Netemeyer et al. Work engagement is measured with Schaufeli,Salanova,González-Romá &Bakker?s work engagement scale UWES (Utrecht Work Engagement Scale). Data analysis of the research is made by SPSS 16.0 computer program implementing parametric tests and Chi Square Test that is one of nonparametric tests. As a result of this study, it is found that work family conflict experienced by employees is related to their work engagement levels. Furthermore, it is detected that work family conflict is related to work engagement in respect of vigor, dedication, the sense of significance of the job, and absorption into work, whereas family work conflict is related to the sense of significance of the job and dedicational aspects of work engagement. Finally, it is found that employees? work engagement levels differ with regard to their marital status, their own ages and their children?s ages.