Endüstriyel işletmelerde kişilik özelliklerinin işe cezbolma üzerindeki etkileri ve bir otomotiv firmasında uygulama
The effects of personality in industrial enterprises on work engagement and application on an automotive company
  1. Tez No: 511743
  2. Yazar: ORHAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZEYYAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, endüstriyel işletmelerde çalışanların A Tipi kişilik özelliği ile işe cezbolma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın amacını test etmek ve bu doğrultuda ilgili hipotezleri sınamak için nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada veriler standardize edilmiş anket formu vasıtasıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında A Tipi kişiliği ölçmek için Bortner Derecelendirme Ölçeği' nin kısa formu (1966), işe cezbolmayı ölçmek için ise UWES (Schaufeli ve diğ., 2002) ölçeği kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma otomotiv sektöründe faliyet gösteren bir firmada çalışan 108 kişi üzerinde yürütülmüştür. Verilerin analizinde elde edilen nicel veriler SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Araştırmaya katılan çalışanların A Tipi kişilik eğilimlerinin orta düzey, işe cezbolma eğilimlerinin de yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. İşe cezbolmanın boyutları içinde ise en yüksek skoru adanmışlık boyutunun aldığı tespit edilmiştir. Farklılıkları incelemeye yönelik yapılan analizlerde kadınların erkeklere göre, evlilerin bekârlara göre ve beyaz yakalı çalışanların mavi yakalı çalışanlara göre A Tipi kişilik eğilimlerinin istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yine evlilerin bekârlara göre işe cezbolma toplam skorunda ve adanmışlık boyutunda düzeylerinin istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lise mezunu katılımcıların yüksek lisans mezunu çalışanlara göre adanmışlık düzeylerinin istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki etkiler incelendiğinde A Tipi kişiliğin işe cezbolma toplam skorunu ve tüm alt boyutlarını istatistiki açıdan anlamlı, zayıf kuvvette, pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Genel olarak bulgular değerlendirildiğinde A Tipi kişilik özelliği ile işe cezbolma arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between employees' type A personality and their level of enthusiasm for working in industrial enterprises. Quantitative research governance has been used to test the purpose of the research and to test relevant hypotheses in this direction. Data were collected through a standardized questionnaire. The Bortner Rating Scale's short form (1966) was used to measure Type A personality, and UWES (Schaufeli et al., 2002) scale was used to measure work engagement. In this context, the research was carried out on 106 people working in a firm that operates in the automotive sector. The quantitative data obtained in the analysis of the data were evaluated with the SPSS 20.0 package program. According to findings; It was concluded that employees who participated in the survey had a moderate level of A personality tendencies and a high level of enthusiasm for work. It is determined that the highest score is the dedication dimension within the dimensions of work engagement. Analyzes to investigate differences found that women had a significantly higher A-type personality trends than males, white-collar workers were blue-collar workers and A-type personality trends were significantly higher than males. Again, it has been found that the level of total score and dedication dimension of marital commitment to work according to unmarried persons is statistically significantly higher. It was found that the level of commitment of the high school graduate participants was significantly higher than that of the masters graduate students in terms of statistical significance. When the effects between the variables were examined, it was determined that the total score of the type A person and the subscale of the personality affected the statistically meaningful, weak weak, positive direction. In general, when findings were evaluated, it was concluded that there was a positive relationship between Type A personality and work.engagement