Örgütsel stres kaynaklarının iş tatminine etkisi bankalarda yapılan bir araştırma
Organizational stress factors and its effect on job satisfaction a research in financial sector
- Tez No: 110761
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışanların örgütsel stresleri ile iş tatminleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul'da 6 bankada çalışan 130 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılanlara, Minnesota İş Tatmini Ölçeği (MSQ), Örgütsel Stres Kaynakları Ölçeği ve Kişisel Bilgiler Formu uygulanmıştır. İstatistik değerlendirmelerde frekans hesapları, anova, t-test ve ki-kare kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar stres ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ve stres düzeyinin düşmesiyle iş tatmininin de arttığını göstermiştir. Ayrıca son çalışılan yerdeki görev süresinin 5 yıl ve üzeri olmasının stres düzeyini anlamlı bir şekilde azalttığı, stres düzeyleri ile rahatsızlık arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ve stres arttıkça rahatsızlığın da arttığı gözlemlenmiştir. Demografik özellikler incelendiğinde ise, ileri yaşlardakilerin ve evlilerin“otorite ve sorumluluk”, faktörlerini; üniversite ve üzeri eğitime sahip olanların“yaratıcılık, sorumluluk ve sosyal seviye”faktörlerin; işi isteyerek seçenlerin“yeteneğin ifadesi, başarı ahlaki değerler, iş emniyeti, aktivite”faktörlerini; görev süreleri 5 yıl ve üzeri olanların“ kendi kendine yetme”faktörünü daha fazla benimseyip, bu yönlerden memnuniyet içerisinde oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca doğabilecek olumsuz durumları engellemek için, periyodik olarak iş tatmini araştırmalarının ve stresle başa çıkma seminerlerinin yapılmasının yararlı olacağı önerilmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been done to determine the relation between employees organizational stress and their job satisfaction. 130 employees working in 6 differant banks in Istanbul took part in this study. The participants were given Minnesota Job Satisfaction (msa). Organizational Stress Resources Scale and Personel Information forms. Statistical evaluations have been accomplished through frequency calculations, anova, t test and 2. Square. The results shawed that there is a significant corelation between stress and job satisfaction and wilh decreasing stress level job satisfaction increases. (Furthermore, it's been observed that working 5 or more years in a same place reduces the stress level signi ficantly, and there is a significant corelation between stress level and disturbance and increasing stress also increases the disturbance. When the demographics is investigated, it is abserved that elders and married emplayees care for“authority and responsibility”; employees with university education or higher care for“creativity, responsability and social level”, empoyees who had chasen the job by will care for expression of“talant, success, ethics, job safety, activity”; empleyee who have been working for 5 or more years care for“self- sufficiency”factors. In addition, it is recommended to conduct periodical job satisfaction surveys and stress management seminers to prevent negative environments in the work places. II