Örgütsel stres kaynaklarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi ve banka çalışanları için yapılan bir araştırma
The Effect of organizational stressors(sources of organizational stress) on job satisfaction and a research for bank employees
- Tez No: 205318
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans TeziÖrgütsel Stres Kaynaklarının Çalışanların ş Tatmini Üzerindeki Etkisi Ve Banka Çalışanlarıçin Yapılan Bir AraştırmaSevgül AKGÜNDÜZşletme Anabilim DalıYönetim ve Organizasyon ProgramıBu çalışmanın amacı, iş tatmini ile örgütsel stres kaynakları arasındakiilişkiyi incelemektir.ş tatminsizliğinin ve örgütsel stres kaynaklarının sebep olduğu olumsuzsonuçlar benzerlikler göstermekte ve bu sonuçlar örgütlerin ciddi problemleryaşamasına neden olmaktadır. Bu çalışma iş tatminsizliği sebeplerinin veörgütsel stres kaynaklarının incelenmesi ile bu olumsuz sonuçların oluşmasınınengellenmesi bakımından katkı sağlamayı amaçlamaktadır.Toplam 149 banka çalışanın katıldığı çalışmaya ilişkin olarak yapılanaraştırmada örgütsel stres kaynakları; örgütsel politakalardan kaynaklananstres, örgütsel yapıdan kaynaklanan stres, işin yapısı ile ilgili stres ve kişilerarası ilişkilerden kaynaklanan stres olmak üzere dört boyutta incelenmektedir.Çalışanların iş tatmini ise işin çevresinden kaynaklanan iş tatmini ve işiniçeriğinden kaynaklanan iş tatmini olmak üzere iki boyutta ele alınmaktadır.Ayrıca araştırmaya katılan çalışanların bireysel stres durumları daincelenmektedir.Araştırmada çalışanların örgütsel stres düzeylerinin boyutlar itibariylebirbirine benzer ve vasat düzeyde olduğu görülmüştür. Bununla birlikteçalışanların göreceli olarak en fazla örgütsel yapı nedeniyle stres yaşadıklarıortaya çıkmıştır.Araştırmaya katılan çalışanların iş tatmin düzeyleri incelendiğindeçalışanların gerek işin çevresinden gerekse işin içeriği açısından vasat düzeydeiş tatmini duydukları görülmüştür. Göreceli olarak çalışanlar işin çevresindenişin içeriğine göre daha fazla tatmin duymaktadır.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre iş tatmini, örgütsel stresin sadeceişin yapısı ile ilgili stres boyutu ile anlamlı düzeyde ilişkilidir ve söz konusu ilişkihem işin çevresinden kaynaklanan iş tatmini boyutu hem de işin içeriğindenkaynaklanan iş tatmini boyutu için negatif yöndedir.Anahtar Kelimeler 1) Örgütsel Stres Kaynakları2) ş Tatmini
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster?s ThesisThe Effect Of Organızatıonal Stressors (Sources Of Organızatıonal Stress) On JobSatısfactıon And A Research For Bank EmployeesSevgül AKGÜNDÜZDokuz Eylül UniversityManagement and OrganizationThe purpose of this study is to investigate the relation between jobsatisfaction and organizational stressors.Negative consequences resulting from organizational stressors and jobdissatisfaction resemble each other and these consequences cause seriousproblems for organizations. This study aims to contribute to hinder formingthese consequences investigating organizational stressors and jobdissatisfaction.Total 149 bank employees worked in 10 bank join the research relatedthese study. Organizational stressors are investigated in four dimensions;stress resulted from organizational policies, stress resulted from organizationalstructure, work structure-related stress, stress resulted from relationshipbetween workers. And job dissatisfaction is investigated in two dimensions: jobsatisfaction resulted from job environment and job satisfaction resulted fromjob contents. Also, individual stress situations of workers join the research areinvestigated.The study found that organizational stress levels are low and parallelwith each other as organizational stress dimensions of bank employees.However, bank employees live more stress resulted from organizationalstructure as comparative in dimensions of organizational stress. When bankemployees job satisfaction levels investigated, there are low job satisfactionlevels resulted from job environment and also resulted from job contents.Bank employees more satisfied with job satisfaction resulted from jobenvironment than job satisfaction resulted from job contents as comparative.According to results of the research there is a meaningful relationshipbetween job satisfaction resulted from job environment and job contents andwork structure-related stress only. This relationship is negative for twodimensions of job satisfaction.Key World: 1) Job Satısfactıon2) Sourcesof Organızatıonal Stress