Çalışanın işine cezbolması: Dönüştürücü liderlik tarzının , lidere olan güvenin, güçlenmenin ve duygunun etkileri
Attraction to job: The impact of transformational leadership style, trust in leader, being empowered and affect
  1. Tez No: 110767
  2. Yazar: ERCÜMENT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Günümüzün belirsiz ve kıyasıya rekabetin hüküm sürdüğü iş dünyasında, kendilerini tüm özleriyle vererek işlerine cezbolan ve böylece işlerinde fark yaratan çalışanların varlığının önemi kendini hissettirmektedir. Bu bağlamda bakıldığında, çalışanların işlerine cezbolmalarının kolaylaştırılacağı şartların yaratılmasının gerekliliği ortadadır. İşletmelerde, şartların oluşturulmasında yöneticilerin sahip oldukları ağırlıklı güç dikkate alındığında, çalışanların işlerine cezbolmalarının sağlanmasında yöneticilerin kullandıkları liderlik tarzının önemi kendini açıkça göstermektedir. Aynı zamanda, işleriyle ilgili ve genelde sahip oldukları bir takım inanış ve duyguların da, çalışanların işlerine cezbolmaları üzerinde bazı etkilere sahip olması söz konusudur. Bu noktadan hareketle, bu araştırmada, dönüştürücü liderliğin tek başına ve güçlenmiş hissetme, pozitif duygu ve negatif duygu ile etkileşim halinde, çalışanların işlerine cezbolmaları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Lidere güvenin dönüştürücü liderlik ile olan ilişkisi incelenen diğer bir konudur. Dönüştürücü liderlik ile işe cezbolma arasındaki ilişkinin, çalışanın ve amirin cinsiyeti, çalışanın ve amirin yaşı ve çalışanın eğitim seviyesi değişkenleri itibariyle farklılık gösterip göstermediği de sorgulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, dönüştürücü liderlik tarzının negatif duygunun işe cezbolma üzerindeki olumsuz etkisini olumluya çevirdiği, pozitif duygunun çalışanların işlerine cezbolmalarında ağırlıklı bir role sahip olduğu ve negatif duygunun çalışanların işlerine cezbolmamalarını kuvvetli bir şekilde etkilediği sonuçları çarpıcı bir şekilde kendilerini göstermişlerdir. Lidere güven ile dönüştürücü liderlik arasında çok yüksek bir ilişki seviyesinin olduğunun bulgulanması, ortaya çıkan diğer bir çarpıcı sonuçtur. Diğer taraftan, dönüştürücü liderlik tarzı ile çalışanlanın işlerine cezbolmaları arasındaki ilişkinin, demografik değişkenlerden sadece çalışanın cinsiyeti itibariyle farklılık gösterdiği belirlenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's ambiguous and quite competitive business environment, it's crucial to have highly involved employees who are attracted to their works and therefore create differences. In this respect, conditions where employees can be attracted to their jobs should be enhanced. Considering the important roles of managers in creating these conditions, it is obvious that the leadership styles of the managers have a tremendous affect on leading employees to be attracted to their jobs. Besides the apparent and inevitable influence of managers, employees' beliefs and emotions about their jobs in general have also some impacts on attraction to job. In this research, effect of transformational leadership alone and in interaction with feeling empowered, positive affectivity and negative affectivity on the attraction to job were researched. Relationship between the transformational leadership style and the attraction to job was also questioned. Dependent on the genders and ages of managers and employees, and on education level of employees, it was also researched whether the relationship between the transformational leadership style and the attraction to the job would differ. According to the results of statistical analyses, it was found that the transformational leadership style transform the negative effect of negative affectivity on the attraction to job into a positive effect; positive affectivity has an important role on employees attraction to their jobs; and negative affectivity has a strong negative relationship with employees' attraction to their jobs. Another significant result is that there is a high level of relationship between the trust in leader and transformational leadership; whereas the relationship between the transformational leadership style and the attraction to job showed difference only dependent on employees gender.