Sinizm ve iş tatmini arasındaki ilişki: Uşak ili kamu çalışanları örneği
Relationship between cynicism and job satisfaction: Example of public employees Usak province
- Tez No: 511100
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA SOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İş tatmini, çalışanın işine karşı olumlu ve olumsuz duyguları ile ilgiliyken; örgütsel sinizm ise, çalışanın örgütüne ve yöneticilerine yönelik olumsuz tutumudur. Çalışmanın amacı, Uşak il merkezinde faaliyet gösteren kamu kuruluşlarında çalışanların iş tatmini ve örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın evren 9.699 olup 525 örnekleme yüz yüze anket yöntemi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan sadece 23 anket çalışmaya dahil edilmemiştir. Toplanan veriler SPSS 23 Paket Programı kullanılarak Güvenirlilik ve Faktör Testleri, T- Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın analiz sonucunu belirlemek amacıyla iş tatmini/boyutları ve örgütsel sinizm/boyutları ile ilişkili kurulan 10 hipotezin bütününde negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. İş tatmini ile örgütsel sinizm arasında ters yönlü bir ilişki saptanmıştır. Diğer bir ifadeyle örgütteki çalışanlarda iş tatmininde artma gösterdikçe örgütsel sinizm azalma gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is related to positive and negative feelings towards the employee's work; organizational cynicism is negative attitude towards the employee organization and the managers. The aim of the study is to find out whether there is a relationship between the level of job satisfaction and organizational cynicism among the public institutions operating in Uşak city center. The universe of the study was 9,699 and 525 sampling face-to-face survey methods were performed. Only 23 of these were not included in the study. The collected data were evaluated using Reliability and Factor Tests, T-Test, One-Way ANOVA and Correlation Analyzes using SPSS 23 Package Program. In order to determine the outcome of the study, a negative relationship was established across all 10 hypotheses related to job satisfaction / dimensions and organizational cynic / dimensions. There is a negative relationship between job satisfaction and organizational cynicism. In other words, organizational cynicism will show a decline as organizational employees show an increase in job satisfaction.