Kök kanallarında kullanılan farklı kanal aletlerinin ve irrigasyon solüsyonlarının smear tabakası üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different canal instruments and irrigation solutions used in root canals on smear layer
  1. Tez No: 311192
  2. Yazar: SELENGÜL GANİDAĞLI AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ATAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı kök kanalı şekillendirme aleti ve üç farklı irrigasyon solüsyonunun kök kanalının apikal, orta ve koronal bölgesinde smear tabakası üzerine etkisinin incelenmesidir.Kök kanalı şekillendirme aleti olarak el aleti (Hedström eğe), döner alet olarak Protaper ve Mtwo eğe sistemleri kullanılmıştır. İrrigasyon solüsyonu olarak ise % 2,5 NaOCl, % 17 EDTA +%2,5 NaOCl ve % 2,5 NaOCl+BioPure MTAD kullanılmıştır.Çalışmamızda 72 adet üst kesici diş rastgele 9 gruba ayrılmıştır. Grup 1, 2 ve 3 Hedström eğe ile grup 4, 5 ve 6 Protaper eğe sistemi ile Grup 7, 8 ve 9 ise Mtwo eğe sistemi ile şekillendirilmiştir. Tüm gruplarda her eğe değişiminden sonra % 2,5'luk NaOCl kullanılmıştır. Grup 1, 4 ve 7 kontrol grubu olarak belirlenmiş olup, final yıkamada % 2,5 NaOCl kullanılmıştır. Grup 2, 5 ve 8 için final yıkamada % 17 EDTA+% 2,5 NaOCl ve Grup 3, 6 ve 9 için final yıkamada % 2,5 NaOCl+ BioPure MTAD kullanılmıştır.Tüm bu işlemler tamamladıktan sonra dişler, bukko-lingual yönde oluklar açılarak ikiye ayrılmış ve kökün apikalden 2, 6 ve 10 mm seviyelerinde Taramalı Elektron Mikroskobu ile incelenmiştir. Apikal bölgedeki en etkili kombinasyonun Mtwo/MTAD, orta bölgede en etkili kombinasyonun El aleti/EDTA ve Mtwo/EDTA, koronalde ise en etkili kombinasyonun Mtwo/EDTA olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak kullanılan aletlerin ve irrigasyon solüsyonlarının kök kanal tedavisinin başarısında oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of three different root canal shaping device and three different irrigation solutions on the smear layer of root canal on apical, medium and coronal sites.As root canal shaping device, hand tool (Hedström file), and as rotary intruments Protoper and Mtwo filing systems were used. As irrigation solutions, however, 2,5 % NaOCl, 17% EDTA + %2,5 NaOCl and 2,5 % NaOCl + BioPure MTAD were used.In our study,72 upper incisive teeth were used randomly divided into 9 groups. Those in groups 1,2 and 3 were shaped Hedström file,those in groups 4, 5 and 6 with Protoper file, and those in groups 7, 8 and 9 were shaped with Mtwo file. In all groups, 2,5 % NaOCl was used after each change of file. Groups 1,4 and 7 were determined as controls, in final washing, 2,5 % NaOCl was used. For groups 2, 5 and 8, 17% EDTA + %2,5 NaOCl was used in final washing, while for groups 3,6 and 9 2,5 % NaOCl + BioPure MTAD was used.Following completion of all these procedures groves were opened towards bucco-lingual direction, and the teeth were divided into two separate group. Then, levels of 2, 6 and 10 mm from apical of the root were examined by Scanning Electron Microscope.It was determined that the most effective combination was Mtwo/MTAD at apical site, Hand tool/EDTA and Mtwo/EDTA at coronal.In conclusion, it was found that the instruments and irrigation solutions used was of utmost importance in the success of root canal treatment.