EFQM mükemmellik modelinde bir araç olarak öğrenen organizasyonlar felsefesi
The Role of philosophy of learning organizations in the EFQM excellence model
  1. Tez No: 110879
  2. Yazar: BİRNUR BİRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Özet Bu çalışma modern yönelim ve organizasyon modellerinden olan EFQM Mükemmellik Modeli ve öğrenen organizasyonlar felsefesini inceleyerek, EFQM Mükemmellik Modeli içerisinde öğrenen organizasyon felsefesinin rolünü ortaya koymaya çalışmaktadır. &1. Yüzyılın beraberinde getirdiği değiştin rüzgarları, organizasyonların ağır rekabet şartlan altında var olma savaşı yermelerine neden olmuştur. Bilenin değeri iyice anlaşılmış ve bilgiye sahip olup, bîlgi birikimini arttırabilen organizasyonlar ör. plana çıkmıştır. Bu gelişmeler ışığında çalışanların ve onun bilgi birikiminin değeri anlaşılarak, bu bilgiyi organizasyon içinde yayabilen yönetim modellerinin popülerliği artmıştır. 1980'li yularda Avrupa oldukça düşük fiyatlarla en yüksek kalitede ürün sunan Asyalı rakiplerinin yarattığı baskıyı hissetmeye başladı. Bu durum karşısında 1988 yılında, Avrupa nın önde gelen 14 şirketi, kendilerini başarıya götürecek bir yönetim ve organizasyon modeli oluşturmak için bir araya gelerek Avrupa Kalite Yönetim Vakn(European Foundation for Quliry Management)'m kurmuşlardır. Bugün üye sayısı 800'e ulaşan EFQM, üyelerinden gelen geri bildirimleri değerlendirerek Mükemmellik Modeli'ni sürekli yeniler. EFQM Mükemmellik Modeli'nin başarılı olmasını sağlayan temel faktör ise, öğrenmedir. Çevredeki değişimlere karşı duyarlı ve esnek olmayı başarmak için bir organizasyonun öğrenen bir organizasyon haline gelmesi gerekir. Bunun farkında olan EFQM öğrenmeyi modelin merkezine oturtmuştur. Her yıl EFQM, yönetim ve organizasyonda mükemmelliği yakalamış olan üyelerine Avrupa Kalite Ödülü ile ödüllendirir. Buda şirketlere büyük bir prestij kazandırır. Bilgi çağı olarak adlandırılan 21. yüzyılda, başarılı olan şirketler, hızlı Öğrenmeyi organizasyonlarının her yerinde gerçekleştirebilen şirketler olacaktır.
Özet (Çeviri)
StJMMARY This study, examining the learning organizations and EFQM which is one of the modem managemmnet and organization models, tries to put forward the philosophy of learning organization in EFQM Excellence Model. The changes brought by 21.st century made the organizations fight to exist in hard rivalry conditions. The value of knowladge had been understood. The organizations which boost the knowladge had been before all. Also in the light of these developments, the popularity of organization and management models increased. In 1980s European began to feel the press of the Asian rivalswhichserve the best quality products at low prices. For the reason 14 wel-known companies of European, earning together to form a management and an organization, founded EFQM (European Foundation for Quality Management). Today with its 800 members EFQM, examining the data come from the memebers, always renews the Excellence Model. Main factor in the succes of EFQM Excellence Model is learning. To be flexible and sensetive to the changes around, organization must be a learning öne. EFQM is aware of this, that's why it haz put the learning in the center of model. Every year EFQM rewards its members which of them has the perfection in management and organization, so this gives a good prestige to the companies. During 21. st century, only the companies appling the fast learning organizations, wiil be succesful.