Broiler üretiminde farklı yerleşim sıklıklarının mevsimlere göre performans ve altlık kalitesine etkisi
- Tez No: 11107
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ARPACIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
109 6. ÖZET Bu araştırma, broiler üretiminde farklı yerleşim sıklıklarının mevsimlere göre performans ve altlık kalitesine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada; kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde yedi hafta süre ile broiler üretimi gerçekleştirilmiştir. Hayvan materyali olarak“hybro”ticari hibridleri kullanılmıştır. Her mevsimde broiler- ler 10, 14, 18 ve 22 piliç/m2 yerleşim sıklığı gruplarına ayrılarak büyütülmüşlerdir. Yedinci hafta canlı ağırlık ortalamaları; 10, 14, 18 ve 22 piliç/m2 yerleşim sıklığı gruplarında, sıra ile; kış mevsiminde, 1968.0 ± 3.7 g; 1854.0 ±2.7 g. 1717.0 ± 2.2 g. ve 1718.0 ± 1.8 g, ilkbahar mevsiminde 2010.0 ± 4.9 g; 1840.0 ± 3.4 g., 1749.0 ± 2.6 g ve 1571.0 ± 2.1 g., yaz mevsiminde 1856.0 ± 2.3 g., 1747.0 + 2.2 g., 1729.0 ± 2.3 g. ve 1711.0 ± 2.2 g., sonbahar mevsiminde ise 1844.0 ± 2.4 g., 1785.0 + 2.5 f., 1811.0 ± 2.3 g ve 1780.0 ± 2.4 g olarak bulunmuştur. Yedinci hafta toplam yem tüketimleri; 10, 14, 18 ve 22 piliç/m2 yerleşim sıklığı gruplarında, sırası ile, kış mevsiminde 5139.97 g., 5127.17 g., 4979.57 g ve 5261.04 g.; ilkbahar mevsiminde 5033.04 g., 4626.71 g., 4550.74 g ve 4238.00 g. ; yaz mevsiminde 4606.38 g., 4446.94 g., 4623.16 g ve 4525.25 g. ; sonbahar110 mevsiminde ise 5260.87 g., 5244 g., 4854.17 g ve 5000.00 g olarak tesbit edilmiştir. Yedinci hafta yemden yararlanmaları; 10, 14, 18 ve 22 piliç/m2 yerleşim sıklığa gruplarında, sırası ile; kış mevsiminde 2.612, 2765, 2.901 ve 3.062; ilkba har mevsiminde 2.504, 2.514, 2.602 ve 2.698; yaz mevsiminde 2.483, 2.545, 2.682 ve 2.637; sonbahar mevsiminde ise 2.854, 2.932, 2.707 ve 2.809 olarak saptanmıştır. Yedinci hafta verim indeksi değerleri, 10, 14, 18 ve 22 piliç/m2 yerleşim sıklığı gruplarında sırası ile; kış mevsiminde 150.0, 131.7, 115.7 ve 99.2; ilkba har mevsiminde 156.2, 140.7, 124.0 ve 108.6; yaz mevsiminde 143.5, 137.6, 123.8 ve 131.4; sonbahar mevsiminde ise 121.5, 110.5, 131.0 ve 117.6 olarak bulunmuştur. Araştırmada altlık nem oranlarının, birinci haftada % 8.78 ± 2.76 ile 11.58 ± 37 arasında, üçüncü haftada %19.32 ± 0.98 ile 50.57 ± 0.98 arasında, beşinci haftada %25.61 ± 0.98 ile 46.12 ± 0.98 arasında, yedinci haftada ise % 19.56 ± 0.98 ile 56.72 ± 0.98 arasında değiştiği saptanmıştır. Altlık pH değerlerinin de; birinci haftada 4.87 ± 0.04 ile 5.94 ± 0.04 arasında, üçüncü haftada 4.44 ± 0.04 ile 7.59 ± 0.04 arasında, beşinci haftada 5.25 ± 0.04 ile 7.46 ± 0.04 arasında, yedinci haftada ise 6.062 ± 0.04 ile 7.05 ± 0.04 arasında değiştiğiIll bulunmuştur. Bu araştırmanın sonucunda; optimal havalandırma ve altlık kalitesinin sağlanması durumunda; yerleşim sıklığının 34-36 kg piliç/m2 taban alanı olarak hesaplanabileceği ortaya çıkmaktadır. Havalandırmanın yeterince yapılamadığı ve altlık kalitesinin bozulduğu kümeslerde veya mevsimlerde, yerleşim sıklığının 26-28 kg piliç/m2 taban alanı olarak belirlenmesi yararlı olacaktır. Bu konuda daha ayrıntılı araştırmalara ihti yaç vardır.
Özet (Çeviri)
112 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The effect of different stocking densities on performance and litter quality in broiler production with respect to seasons. The aim of the study was to investigate the effect of different stocking densities on performance and litter quality in broiler production. Broiler production was carried out in four seasons in seven-week periods. Commercial hybrids called“Hybro”were used as animal materials. Chicks were grown by separating them into four different stocking densities, 10, 14, 18 and 22 chicks/m2. Average Live weights at seven weeks were; in winter, 1968.0 ± 3.7 g. for 10 chicks/m2, 1854.0 ±2.8 g. for 14 chicks/m2, 1717.0 ± 2.2 g. for 18 chicks/m2, 1718.0 ± 1.9 g. for 22 chicks/m2 ; in spring, 2010.0 ± 5.0 g. for 10 chicks/m2, 1840.0 ±3.4 g. for 14 chicks/m2, 1749.0 ± 2.6 g. for 18 chicks/m2, 1571.0 ± 2.2 g. for 22 chicks/m2, in summer 1856.0 ± 2.4 g. for 10 chicks/m2, 1747.0 ± 2.3 g. for 14 chicks/m2, 1729.0 ± 2.4 g. for 18 chicks/m2, 1711.0 ± 2.2 g. for 22 chicks/m2; in autumn, 1844.0 ± 2.4 g. for 10 chicks/m2, 1785.0 ± 2.5 g. for 14 chicks/m2 1811.0 ± 2.3 g. for 18 chicks/m2, 1780.0 ± 2.5 g. for 22 chicks/m2.113 Total feed consumption during the seven week were found as below. In winter, 5139.97 g., 5127.17 g., 4979.57 g. and 5261.04 g. ; In spring, 5033.04 g., 4626.71 g., 4550.74 g. and 4238.00 g. ; In summer, 4606.38, 4446.94 g., 4623.16 g. and 4525.25 g. ; In autumn, 5260.87 g., 5244.94 g., 4854.17 g. and 5000.00 g., respectively. Feed conversion rate during the seven weeks in comparison with seasons and stocking densities are shown below. In winter, 2.612, 2.765, 2.901 and 3.062; In spring, 2.504, 2.514, 2.602 and 2.698; In summer, 2.483, 2.545, 2.682 and 2.637; In autumn, 2.854, 2.932, 2.707 and 2.809, respectively. Total mortality rates during the seven weeks were; In winter, 2.46, 3.94, 4.04 and 13.34 %; In spring, 4.82, 5.93, 9.71 and 8.51 %; In summer, 6.00, 2.00, 5.00 and 1.00 % ; In autumn, 8.00, 11.00, 4.00 and 9.00 %, respectively. Production indices during seven weeks are given below. In winter, 150.0, 131.7, 115.7 and 99.2; In spring, 156.2, 140.7, 124.0 and 108.6; In summer, 143.5, 137.6, 123.8 and 131.4; In autumn, 121.5, 110.5, 131.0 and 117.6, respectively. Litter moisture proportions were calculated between 8.78 ±2.76 and 11.58 ± 0.37 % for the 1st week, between 19.32 ± 0.98 and 50.57 ± 0.98 % for the 3 rd week, between 25.61 ± 0.98 and 46.12 ± 0.98 % for114 the 5 th week between 19.56 ± 0.98 and 56.72 ± 0.98 %. Litter pH figures were also found to be between 4.87 ± 0.05 and 5.94 ± 0.05 for the 1st week, between 4.45 ± 0.05 and 7.60 ± 0.05 for the 3 rd week, between 5.26 ± 0.05 and 7.46 ± 0.05 for 5 th week, between 6.06 ±0.05 and 7.05 ± 0.05 for 7 th week. It is councluded that if optimal ventilation and litter quality can be provided, stocking density may be calculated as 34-36 kg poultrymeat/m2 floor area. Otherwise, stocking density should not be increased above 26-28 kg poultrymeat/m2 floor area. Further detailed investigations are needed on this subject.