Bazı şekerli gıdalara katılan sentetik boyaların miktar tayini
- Tez No: 11115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZİZ DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ARAŞTIRMA ÖZETİ Bu araştırma Türkiyede kullanılan gıda "boyaları ile, piyasada satılmakta olan bazı şekerli gıda maddelerinin, hangi boyalarla ve ne miktarda boyanmış olduğu ortaya koymak için yapıldı. Ayrıca çeşit li boyaların tayini için mevcut me t odların, analize tabii tutulan gı da maddelerindeki boyaların karakterine göre geliştirilmesi ve değiş tirilmesi üzerindede duruldu. Diğer taraftan elde edilen sonuçların Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre de bir değerlendirilmesi yapıldı. Araştırmada 80 adet akide şekeri ve benzeri şekerler, 60 adet yapay içecek tozları ve 50 adet dondurma numunesi üzerinde duruldu. Akide şekeri ve benzeri şekerli numunelerde tespit edilmiş olan boyalar kullanımına müsaade edilen boyalardı. Ancak tespit edilmiş olan miktarlar Gıda Maddeleri Yönetmeliğine göre (57)müsaade edilenin çok üzerinde olduğu görüldü. Aynı durum yapay içecek tozlarında da gözlendi. Ayrıca yapay içecek tozlarında tespit edilmiş olan İndigotin adlı gıda boyası, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre yapay içecek tozlarına katılmaması gerekmekteydi. Araştırmada yaz mevsiminde bol miktarda tüketilen dondurma numunelerinin, meyveli ve limonlu türünde satılanların çoğunun sentetik gıda boyası ile boyanmış olduğu tespit edildi. Gıda Mad deleri Tüzüğünün 463. mad. göre dondurmalara boyanın katılması yasak olduğu için bu grupta sadece kalitatif tayin yapıldı. Araştırmada boyaların kantitatif tayinlerinde paralel 2 Me t od üzerinde çalışıldı ve hangi tür boyanın hangi me t odla daha pratik olarak yapıldığı tespit edildi. Gıda tek boya ihtiva ediyorsa direkt tayininin daha pratik olduğu birden fazla boya ihtiva ediyorsa C18 sep-nak kartuştan geçirilerek tayinlerinin daha sağlıklı sonuç verdiği tespit edildi Bu araştırma sonuçları ülkemizde gıda boyaları ve gıdaların boyanma konusunun gerekli kontrolden çok uzak olduğunu ve halk sağ lığını tehdit edebileceğini ortaya koymaktadır...¦*-- -56
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this research, was the qualitative and quantitative determination of various food dyes in some foods offered to the purchaser in Turkey. Additional -Studies were also made for the improvement of the present methods for various food dyes, accor ding to the Spesific properties of the foods analyzed. İn addition, the results obtained were sistematically evaluate to find out their compliance with Turkish Pood Requlations and Codex Alimentarius Stu dies, Total of 190 samples were analyzed for the presence of dyes. Designated dyes in candy and artifical beverage powders are permitted dyes but, determine d amount of dyes in these samples are over the acceptable Limit according to the items of Turkish Food Requlations. İt is found that most of the ice-cream especially Lemon or fruity ice-cream, which are extensively consumed during summer course, contain synthetic food dyes. İn this group only gualitative determinations are done because, it is forbidden to add dyes in to the ice-cream according to the 463th item of Turkish Food Requlations. In the research, quantitative designations are Studied on two Bararlel Methods, in onder to determine which king of methods are used more practically in each dye. İt is more practical to use direct determinations in single dye containing foods. If it contains more than one dye, the colours are separated by us ins the C-j^ cartridge, and their identity is confirmed by spectrophotometry. This research has shown that in Turkey there is no sufficient Control on food dyes and this may cause a health hazard. -59-