Minnesota çok yönlü kişilik envanterinin psikiyatrik sınıflandırmadaki geçerliliğinin diskriminant analizi ile incelenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 11116
  2. Yazar: SERDAL KENAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSÖZ TÜCCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
- 72 - ÖZET Bu araştırmada, araştırma grupları, Ankaranın çeşitli tedavi kurumlarında, 1978-1980 yılları arasında tedavi amacı ile yatan, nevrotik bozukluk (290 erkek, 105 kadın), psikotik bozukluk (360 erkek, 105 kadın) ve kişilik bozukluğu (95 erkek, 19 kadın) tanısı almış hastalar ile yine aynı tarihler arasında rasgele seçilen normal (500 erkek, 500 kadın) bireyler olarak belirlenmiştir. Hasta ve normal bireylere MMPI (Minnesota Çokyönlü Kişilik Envan teri) testi uygulanmış ve test sonucunda, bu bireylerin almış oldukları 13 MMPI alt test puanlarına göre; gruplar yalnız cinsiyet faktörü dikkate alınarak; çok değişkenli analiz yöntemlerinden dis- kriminant analizi ile karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada genel amaç, MMPI alt test puanlarından yarar lanarak, normal bireyler ile ruhsal sorunu olan bireylerin, uygun fonksiyonlar yardımı ile ait oldukları gruplara, doğru sınıflandı rılıp sınıf landırılamayacağını saptamaktır. Literatür özeti bölümünde, diskriminant fonksiyonlarının elde edilişleri; önem kontrolleri ve sınıflandırma işlemlerine ait kurallar ile ek olarak diskriminant analizi hakkında diğer teorik bilgiler ayrınıtılı olarak açıklanmıştır. Grupların karşılaştırılmasını yapmak amacıyla, cinsiyetler için 6 farklı diskriminant analizi yapılmış ve bu analizlere iliş kin diskriminant fonksiyonları bulunmuş; grup farklılıkları ve diskriminant fonksiyonlarının önem kontrolleri yapılmış; genel yapı katsayıları bulunmuş ve sınıflandırma tabloları verilmiştir.- 73 - Yapılan diskriminant analizleri sonucunda, normal gruptaki bireyler için doğru sınıflandırılma oranları, erkekler için % 76-82, kadınlar için % 92-93 arasında tesbit edilmiştir. MMPI' ne etki edebilecek faktörler dikkate alınmadığı zaman; normal grubun, psikiyatrik hasta gruplarından yüksek derecede ayırt edildiği tesbit edilmiş; bununla birlikte psikiyatrik hasta gruplarının ayırt edilmesinin düşük derecede olduğu bulunmuştur. Yapılan diskriminant analizlerinde kişilik bozukluğu grubundaki bireylerin, doğru sınıflandırılma oranlarının düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 7^ - İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) In -this research, research groups are determined for patients who stayed in different hospitals in Ankara between 1978 - 1980 period for treatment having neurotics disorders (290 male, 105 female), psychotics disorders (360 male, 105 female) and personality disorders (95 male, 19 female) and for normal (500 male, 500 female) persons who are chosen randomly between the same period. MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) test is applied to patients and normal persons, as a result of the test, according to 13 MMPI scala points which were taken by those persons and taking into consideration only the sex factor; groups are compared by discriminant analysis which is one of the methods of multivariate analysis. The general purpose in this research is to determine if the normal persons and persons who have psychological problem can be classified correctly or not according to the groups that they belong, by the help of suitable functions, using MMPI scala points. In the literature summary section, the obtaining of discriminant functions; the significance tests and the rules related to classification procedures in addition to other theorical informations about discriminant analysis are explained in detail. In order to compare the groups, 6 different discriminant analysis are done for sex and discriminant functions related to those analysis are obtained; significance tests of group difference and discriminant functions are done; structure coefficients are obtained and classification tables are given._ 75 - As a result of discriminant analysis, the correct classification rates for the individuals in normal group are proved between % 76-82 for male, between % 92-93 for female. When the factors effecting MMPI are not taken into consideration; the normal group is discriminated with high degree from pschological patient group; however the discrimination of pschological groups is found in lower degrees. In discriminant analysis which have been done, the correct classification rates of the individuals in personality disorders group are found in lower degrees.