İki dilde eğitim gören 6-10 yaş grubu çocuklarının mantıksal matematiksel gelişimlerinin incelenmesi
Logicaland mathematical development of children 6-10 years old in bilingual educational systems
  1. Tez No: 111227
  2. Yazar: AYŞE ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu araştırma, 6-10 yaş arasındaki çocuklarda farklı bir alfabe sistemine sahip olan ikinci bir dil kullanımı ile aynı alfabe sistemine sahip olan ikinci bir dil kullanımının tek bir dil kullanımına göre matematik gelişimine etkisinin incelenmesine yöneliktir. Araştırmada bu uygulama Piaget tarafından belirlenen matematik gelişimi kavramlarından sıralama, sınıflama, korumun, paylaştırma becerileri yönünden sınanmıştır. Araştırmanın problem ve araştırmanın amacındaki soruların yanıtlanması amacıyla etkinlikler belirlenmiş ve Öğrenci- veli bilgi formu düzenlenmiştir. Matematik gelişimini ölçmek amacıyla belirlenen etkinlikler ve hazırlanan anketler İstanbul iline bağlı Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı bir devlet ve üç özel ilköğretim okullarının anasınıfı, 1., 2., ve 3. sınıf öğrencileri 2000- 2001 öğretim yılında uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi bilgisayar ortamında“SPSS FOR Windows 10.0”yardımıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde hesapları dışı nda 6 -10 yaş ara sında bulunan çocukların matematiksel gelişim becerilerinin kullanılan dil, sosyo ekonomik, anne-babanın eğitim, meslek, araştırma kapsamındaki çocukların konuşmaya başlama yaşı, bilgisayar kullanma süresi, dersleri çalışma şekli değişkenlerine göre matematik gelişiminin farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak için varyans analizleri; bilgisayara sahip olma ve cinsiyet değişkenlerine göre matematik gelişiminin farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak için t-testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ekle edilen bulgulardan aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Araştırma kapsamındaki, çocukların matematik gelişimleri, kullanılan dil türüne göre farklılaşmakta olduğu görülmüştür. İki dil kullanımının matematik gelişimi üzerinde olumlu etkisi olmuştur. Farklı bir alfabe düzenine sahip olan Ermenice bilen gruptaki öğrenciler ile İngilizce bilen öğrenciler arasında bir farklılık bulunamamıştır. 2. Çocukların konuşmaya başlama zamanları, cinsiyet ve babanın mesleği ile matematik gelişimi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. 3. Çocukların bilgisayarlarının olması ve kullanmaları, ailenin çocuğa kitap okuması, çocuğun ders çalışma şekli, anne ve babanın öğrenim düzeyi, annenin mesleğine göre matematiksel gelişim farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is diverted towards the examination of the effect of usage of a second language having a different alphabetical system and usage of second language having the same alphabetical system to mathematical development in respect to the usage of unique language amongst the children between 6-10 years old. This application in research has been examined according to the ordering, classification, protection, sharing capabilities determined by Piaget. The activities for the aim of answering the problem and the questions for the aim of the research have been determined and Student-Partner information form has been arranged- The determined activities and prepared surveys for the purpose of measuring Mathematical development have been applied to the kindergarden, I. 2. and 3. school students of a state primary school and three private primary schools being bound to Ministry of National Education in the towns of Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli through the education year of 2000- 2001. The analysis of the research datas have been made with assistance of 'SPSS FOR Windows 10.0'in the field of computer. In the analysis of the datas, except the calculation of frequency and percentage, variance analysis has been made in order to put forth that whether the mathematical development shows a difference according to the variables such as language, socio-economic situation, education of mother-father, occupation, beginning age to talk of the children within the research, term of computer usage, type of studying for lessons of the mathematical development capabilities of children between 6-IÖ years old,t-test has beenmade in order to show whether a difference occurs between owning an computer and variability of gender. The following results have been reached from the findings at the end of the research. 1. It has been seen that the mathematical developments of the children within the content of research are differentiated according to the language kind used. The usage of two languages has a positive effect on the mathematical development. There has been no difference between the students who know Armeian that has a different alphabetical order and the students who know English. 2. There has been no meaningful difference between the children's age of beginning to talk, gender and the occupation of the father. 3. The mathematical development has been differentiated according to that whether children have and use computers, whether their family read book to the child, the studying type of child, the education level of mother and father, occupation of the mother. XV