Sosyal dayanışma bağlamında 17 Ağustos Depremi (Yalova örneği)
17 th August Earthquake in the context of social solidarity (As an example Yalova)
- Tez No: 111280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Sosyal dayanışma, ilk sosyologlardan beri sosyologların ilgisini çeken, sosyolojinin ana kavramlarından biri olmuştur. Deprem gibi doğal afetler sosyal dayanışmayı güçlendirmektedir. Sosyal dayanışmaya sosyolojide ve sosyoloji teorilerinde farklı anlamlar yüklenmektedir. Dayanışmada etkili olan faktörler ve bunların depremde etkileri örgütsel sosyoloji perspektifi ile incelemesi gereken bir konudur. Bir deprem bölgesi olan Yalova sosyal dayanışma açısından önemi haizdir. Deprem sonrasında dayanışmada etkili faktörler dini, milli, etik değerler aile ve akrabalık ilişkileri, meslek ve hemşehrilik ilişkileridir. Bu bağlamda Türk Devletinin resmi kurumları ve sivil toplum örgütleri yaralan sarmada önemli fonksiyonlar icra etmişlerdir. Bu yardımlaşma örneklerinde, bazı konularda aksaklıklar görülse de aile bağlarının kuvvetlenmesi ve dini inançlara bağlılığın artışı ve toplumsal güvenin sağlanmasına imkan hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Social solidarity which has been dealt with early sociologs has benn one at the major concepts of sociology. Some social disasters such as earthquake make tte social solidarity more stranger. İn sociology or sociologic theories some different meaning are attached to social solidarity. Some effective factors in the solidarity and their effects in the earth quake are the subject that must be studied by the sociological perspective of organizational solidarity. As an earthquake area, Yalova, is an important place in terms of social solidarity. After the earthquake, some effective factors in the solidarity are religious, national, ethics, family and relations between relatives, colleques and compatriots. Official institutions of Turkish Goverment and civil social organizations have done some important functions in curing the treatments. İn these examples of solidarity, even if there has been some defects, some possibility have been prepared for providing the social confidence, for infivencing the correlation to religious believes and for strengthening the family ties.