Öğrenen bireyden öğrenen organizasyona ulaşmaya motivasyonun etkisi ve bir işletme uygulaması
Effects of motivation in approaching from learning individual to learning organization and an application on a company
  1. Tez No: 111313
  2. Yazar: AHMET CANOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜBERRA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Öğrenen organizasyonlar bilgi çağında organizasyonların olması gereken özellik ve karakteristiklerini yansıtmaktadırlar. Bilgi çağının bilgiye, öğrenmeye ve insanın değeri üzerine odaklanan anlayışı, öğrenen organizasyon felsefesinde ve uygulamalarında görülmektedir. İnsan unsuruna verilen önemin artması, insanı tanımanın, onu anlamanın ve onu belirlenen hedeflere yöneltmenin çarelerini de bulmaya yöneltmiştir. İnsan ve motivasyon konusunun incelenmesi çok eskilere dayanmakla birlikte bilgi çağı organizasyonlarında motivasyonun önemi daha da artmıştır. Sadece önemi artmakla kalmayıp motivasyon faktörlerinde de önemli değişiklikler olmuş ve sosyo- psikolojik faktörlerin önemi üzerinde daha çok durulmaya başlanmıştır. Bu çalışmamızda öğrenen bireyden öğrenen organizasyona ulaşmada motivasyonun etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilgi çağında yönetim ve organizasyon anlayışındaki yeni yaklaşımlar genel hatlarıyla incelenerek öğrenen organizasyona getiren süreç açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise motivasyon konusu önce genel olarak daha sonra da bilgi çağında motivasyonun artan önemi üzerinde durularak açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde öğrenen organizasyon konusu, öğrenme kavramından başlayarak, öğrenememe hastalıklarına, öğrenen organizasyonun özelliklerine ve öğrenen organizasyonda liderlik anlayışına kadar ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise motivasyonun öğrenen organizasyona ulaşmaya etkisini incelemek amacıyla bir işletmede uygulama yapılmıştır. Uygulamada anket yöntemi kullanılmış ve toplanan veriler istatistik programında değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Learning organizations reflect the features & characteristics of the organizations in the age of information. The mentality of age information focused on information, learning & worth of human has been seen in the applications and philosophy of learning organization. The increasing of importance given to the element of human, made people find the solutions for recognizing man, understanding man and directing man to determined goals. Searches on the subjects of human & motivation were based on ancient times; there fore, the importance of motivation in the age of Information organizations has been increased. Also there have been many changes in motivation factors and it has been focused most on the importance socio- psychological factors. In' our study, obtaining the effect of motivation from learning organization has been searched. This study is composed of four parts. In the first part, by searching new approaches, in a general form, in understanding of management & organization in information age, the period which concludes to learning organization has been tried to explain. In the second part, the subject of motivation was searched first in a general form and then the increasing importance of motivation in information age has been explained. In the third part, the subject of learning organization has been tried to explain in details ranging from the concept of learning to handicap of non - learning, the factures of learning organization & the concept of leadership in learning organization. In the last part, in terms of searching the effect of motivation in reaching learning organization, an example has been applied on a company. In the application the method of questionnaire has been used & the collection of data has been interpreted by evaluating in a statistics program.