Klasik ve modern pazarlama stratejilerinin karşılaştırılmasına yönelik bir inceleme
An Approach to inve stigation of comparison of classical and marketing strategies
  1. Tez No: 111314
  2. Yazar: GÖKHAN DAĞASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET 21.yy' da iyi ve kaliteli ürün üretmek artan rekabet koşullarında işletmeler açısından yaşamlarını idame ettirebilmek için yeterli bir unsur değildir. Çünkü başarı, ürünün kalitesinin yanında, o Ürünün tanıtım ve pazarlama biçimi ile de sıkı sıkıya bağlantılı durumdadır. İnternetin yaşamın vazgeçilmez bir olgusu olması küreselleşen dünyada teknolojinin hız kazanmasıyla birlikte kaçınılmaz gözükmektedir. İnternet sayesinde tüketiciler bilinçlenmeye ve bilgiye daha çabuk ulaşabilmeye başladılar. Günümüz işletmelerinin ürün çeşitliliğin ve rekabetin hızla artması yüzünden müşteri taleplerini mevcut pazarlama stratejileriyle karşılayabilmesi zorlaşmaktadır. Bu yüzden internet tabanlı pazarlama stratejileri geliştirmeleri ve mevcut sistemlerini internetin ulaşılması güç hızına yetişebilmek için teknolojinin pazarlama konusunda mevcut yazılımlarını kullanarak güncellemeleri gerekmektedir. İnternetin pazarlama, stratejilerini, radikal bir biçimde değiştireceği gerçeği kabul edilmelidir. İnternet kullanımının gün geçtikçe arttığı günümüz dünyasında klasik pazarlamanın bilgi sistemleri, Pazar yapılan ve de pazarlama karmalarının tamamen evrim geçireceği günümüz işletmeleri tarafından dikkate alınmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is not enough elements to produce good and quality in increasing competition for firms to survive their life in 21st century. Because accomplishment depends on connection with both product's quality and promotion and its marketing forms. As being one fact of no cease from internet in life, it seems to become inevitable due to gaining speed of the technology around the global world. Thanks to internet customers begin to become conscious and to be able to reach the knowledge easily. It is difficult to meet the demand of their customers because of product's variety in the firm and also increasing competition with present marketing strategies based on internet and they need to renew their existent system with the existing software program for being able to keep up with unattainable speed of e-commerce. It must be accepted that internet will change the reality of marketing policies radically. Using internet is increasing gradually in nowadays world, the firms have to take into consideration that it will be completely evolved the knowledge of classical marketing system, marketing structure and mix.