Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün yönetimsel ve örgütsel sorunları ile bütünleşik çözüm önerileri
Solution suggestions associated with the administrative organizational problems of the General Directorate of Youh and Sports
  1. Tez No: 111315
  2. Yazar: TAYFUN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Spor yönetiminin uğraşı alanına giren konular, anlaşılması güç konular değildir. Genelde uygulamacılar tecrübeleri ile olumlu sonuçlara ulaşabilirler. Spor yönetimi literatüründe yer alan kavram, ilke, yöntem ve kurallar genellikle spor hizmetlerinin hayata geçirilmesine yöneliktir. Spor hizmetleri ve özellikle spor yönetimi ile ilgili bilgileri içeren kaynaklar kısıtlıdır. Bundan dolayı sporla ilgili GSGM Merkez ve Taşra Örgütlerinde görev yapan her kademedeki yöneticilerin spor yönetiminin sorunları konusuna dikkatlerini çekebilecek ve çözüm yolları bulmak için, üretken olmaya teşvik edici böyle bir çalışmaya gereksinim duyulmuştur. Dört bölümden oluşan araştırmamızda spor yönetimi konusundaki sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözüm önerilerine değinilmiş olmasına rağmen çözümlerin tam anlamıyla getirildiği söylenemez. Yine de bu alanda atılmış önemli bir adımdır diyebiliriz. Bu araştırma ile, barışın ve dostluğun en önemli unsurlarından olduğunu düşündüğümüz ''spor" olgusunun yönetim alanında daha da gelişip yükseleceğine ve sporun bağımsız bir bakanlığa kavuşarak, bu paralelde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün yeniden yapılanarak daha sistemli bir yönetim modeli oluşacağına inanıyor, Türk sporu ve yönetimi içinde yeni ufuklara genç kuşaklar ile ulaşılabileceği fikrindeyim. Sistemin ön gördüğü ölçüde yapmış olduğum bu araştırmada ülkemiz spor yönetimi ve spor örgütü politikalarının yeniden yapılanmasında olumlu bir adım attığımıza inanıyor ve bu adımın da Türk spor yönetimindeki sorunlara yeni bir model oluşturması için ışık tutan, sorunları çözümleyici bir çalışma olmasını diliyorum.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The subjects that are in the field of sport management are not difficult to understand. In general, appliers can reach positive results by their experience. The terms, principles, methods and rules that are in sport management literature usually tend to carry out sport services. The references which contain the knowledge about sport services and especially sport management are limited. Therefore, a study has been needed to encourage, those who work at every stage of the management of Headquarters and branch offices of GSGM related to sport to draw attentions to the problem of sport management, to find solutions and to be productive. In our research which has four parts, although we mentioned the problems in sport management and the suggested solutions to these problems, it can't be faid that the problems have been solved, but we can say that it's an important step in this field. By this research, I believe sport which, I think is one of the most important factors of peace and friendship will improve in the field of management, and sport will have its own ministry and GSGM will have a new management method by being restructured and it will also reach new horizons with new generations in Turkish sport and its management. In this research, which I prepared in the range the system foresee, I belive that I've made a positive step on restructuring of our country's sport management and sport organization policies and I hope that this step will spot the light and the problems in the Turkish sport management, and I wish it would be a study that solves problems.