Gediz'in inanç coğrafyası
The Belief geography of Gediz
  1. Tez No: 111316
  2. Yazar: OSMAN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ill ÖZET Sanayileşme ve kentleşme sürecinde yaşanan sekülerleşmeye karşın toplumuzda din, hala önemini koruyan kurumlardan birisidir. Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında Önemli rol oynamış olan dini gruplar, Türk tarihi boyunca milli ve manevi değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir fonksiyon üstlenmişlerdir. Bu anlamda arkadaşlık, komşuluk ve aile bağlarının güçlenmesinde, karşılaşılan problemlere çözüm bulmada, dinin ve inançların yeri tartışılmaz. Gediz'de geleneksel bir din anlayışı mevcuttur. Halkın tamamına yakım İslam'ı ehl-i sünnet çizgisinde algılamaktadır.Gediz'in sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik hatta sosyo-politik yapısı üzerinde dini inançların etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Although the secularism that has been taking place in industrialization and urbanization, religion in our society is still one of the establishments that keeps its importance. Religious communities, that took an important role in anatolia's being Turk and islamic in the past, had an important function to keep national and spritual values and to carry them to next generations during the Turkish history. İn this way, the place of religion and beliefs in finding solutions to the encountered problems and in strengtheing friendship, neigbourhood and family relations can't be denied. There exists a traditional understanding of religion in Gediz. Almost all of the public sees the İslam as a line going after the prophet, and the effects of religous beliefs on socio-cultural, socio-economic and socio-politic structure of Gediz can be seen.