Bölgesel kalkınmada yerel yönetimlerin yönlendiriciliğinin rolü (Göller bölgesi üzerine bir inceleme)
- Tez No: 111327
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAMİ DENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Dünya' daki az gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde bölgelerarası gelişmişlik düzeyleri çeşitli faktörler nedeniyle farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların en aza indirilmesi için başvurulan yollardan biri de bölgesel kalkınma politikası uygulamaktır. Günümüzdeki kalkınmış toplumların birçoğu kalkınmalarını yerinden yönetim anlayışı ile gerçekleştirmiştir. Söz konusu toplumlarda uygulanan makro planlar çerçevesinde, ulusal politika-savunma gibi ülke bütünlüğünü ilgilendiren hizmetler merkezi yönetimin uygulamasına konu olurken; yerel hizmetler büyük ölçüde özerk ve mali bakımdan güçlü yerel yönetimlere bırakılmıştır. Araştırmada bölgesel kalkınmanın sağlanması ve bölgeler arasındaki farkın en aza indirilerek ulusal katlanmanın gerçekleştirilmesinde yerel yönetimlerin etkisi teorik olarak incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bölgesel kalkınma, sanayileşme ve Türkiye'de bölgesel kalkınma konusu incelenmiştir. ikinci bölümde yerel yönetimler ve yönetişim kavramsal ve tarihsel açıdan incelenmiştir. Üçüncü bölümde Göller Bölgesi sosyo-ekonomik açıdan analiz edilerek yerel yönetimlerin bölge kalkınmasındaki rolü bir anket çalışması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is a known fact that, due to some distinct set of factors, there is considerable growth differential between the developing and underdeveloped nations. Regional development policies have been employed in order to accelerate the growth. The fact that many developed nations have powerful local governance system has important positive implications on their growth. In these countries other than some macro economic, political and defense issues, local goverments have the full responsibility, authority ans financial resources to serve their region. In this research, effects of local goverments on regional growth and on convergence have been investigated. The thesis comprises three chapters. It the first chapter, regional development, industrialization and regional development in Turkey have been discussed. In the second chapter, some historical facts and definitions on local goverments and governance have been analyzed. In the last chapter, the lakes region of Turkey has been explored from socio-economic perspective. A survey has been performed and its results have been discussed.