Bilişim teknolojilerinin işletme rekabetinin sürdürülebilirliğine katkıları ve LBS örneği
The contribution of information technologies to continue competitive advantage and LBS
  1. Tez No: 111354
  2. Yazar: METİN ULUKÖY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Günümüzde toplumsal, siyasi ve ekonomik etkileri açısından sanayi devrimi ile eş tutulan bilişim çağında mikroelektronik, bilgisayar ve telekominikasyon teknolojileriyle bunların bileşimi olan bilişim teknolojilerindeki olağanüstü gelişmeler, üretim sistemlerinin ve iş süreçlerinin dayandığı teknoloji tabanındaki köklü değişmelerde belirleyici bir rol oynamaktadır. Teknolojiye ve çağımızın teknolojisinin kaynağı olan bilime egemen olan ülkeler, sanayi başta olmak üzere, bütün ekonomik etkinlik alanlarında mutlak bir üstünlük elde etme yolundadırlar. Teknoloji ulusların rekabet üstünlüğünün tek anahtarı haline gelmiştir. Dolayısıyla da dünya nimetlerinin yeniden paylaşılmasında ve toplumsal refahın yükseltilmesinde bilim ve teknoloji alanındaki üstünlük belirleyici olmaktadır. Gün gittikçe iş dünyası karmaşıklaşmaktadır. Bunun dışında gelişmiş ülkelerdeki büyük işletmelerin ucuz iş gücü arama girişimleri farklı ülkelerde yatırım yapmaları ve sonucunda dünya şirketi olmaları da iş dünyasındaki kuralları değiştirmiş ve rekabeti arttırmıştır. Rekabetin artması işletmeleri daha az maliyetle daha kaliteli üretmeye yöneltmiş, bu da daha iyi yönetim için işletmelerin ve modern yönetim biliminin arayışlarına neden olmuştur. Bu arayışlar, yukarıda sözü edilen esnek üretimden otomasyona, toplam kalite yönetiminden iş süreçlerinde yeniden tasarıma kadar değişim yaklaşımların geliştirilmesi ile sonuçlanmıştır. Ancak tüm bu yaklaşımların başarılı uygulanabilmesi için ise kurumsal bilişim sisteminin sunacağı bilişim yönetim ortamından yararlanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Novadays, the exraordinary developement of electronics, computers and telecommunication, which are regarded the same effect as industrial revolation on society, politics and economics, play an important part on the radical changes of the technology of production systems and bussiness processes. The countires which dominate technology and science are on their way to obtain absolute superiority to the others primarily on the industrial field and all economic activities in recent years, Technology has become the only key for superiority. Therefore superiority on the reshare of world's proficts and the improvement of society's well fare has became a determinant factor. Businesses world is more and more becoming complex. On the other hand, as the big businesses in the developed countries are permenantly seeking cheap labour and investment opportunities abroad, businesses ruls have changed and competition has increased. The increase on the competition has led to produce more quality goods but cheaper ones led a result of this, componies began to search moremodern science for good management. These researches have resulted in the developement of automation and business process. But it is necessary to benefit from informatics theory systems in order to apply these attitutes successfuly.