Askorbik asidin egzersiz yaptırılan dişi sıçanlarda akciğer dokusu antioksidan sistemine etkisi
The effect of the askorbic acid an antioxidant system in lung tissue of female rat which was made to do exercises
- Tez No: 111369
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada akut ve kronik egzersizin ve C vitamininin dişi sıçan akciğer dokusundaki glutatyon peroksidaz (Gpx) aktivitesine ve selenyum düzeyine etkisi incelendi. Dişi sıçanlar 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup 1) herhangi bir uygulama yapılmadı. Grup 2'ye akut egzersiz uygulandı (27m/dak,%15 eğimli koşu bandında,bitkinlik sınırına kadar). Grup 3'e(6 hafta süre ile) kronik egzersiz uygulandı (30dak/gün,27m/dak,%15 eğimli koşu bandında). Grup 4'e 6 hafta süre ile C vitamini (20mg/kg/gün i.p.) uygulandı ve bu süre sonunda akut egzersiz yaptırıldı. Grup 5 'e 6 hafta süre ile C vitamini (20mg/kg/gün i.p.) yüklenip, kronik egzersiz uygulandı. Grup 6'ya ise 6 hafta süre ile yalnız C vitamini (20mg/kg/gün) yüklemesi yapıldı. Gpx akti vitesi Paglia ve Valentine 'm eşleşmiş enzim metodunun bir modifikasyonu ile,selenyum düzeyi ise atomik absorbsiyon spektrometresi ile saptandı. Kontrol grubu (Grupl) ile diğer gruplar arasında; akut egzersiz grubu (Grup 2) ile Grup 3, Grup 4, Grup 5, Grup 6 arasında; kronik egzersiz grubu (Grup 3) ile Grup 6 arasında; akut egzersiz+C vitamini grubu(Grup 4) ile Grup 6 arasında ve kronik egzersiz+C vitamini grubu (Grup 5) ile Grup 6 arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenirken (p0.05).Selenyum düzeylerinde ise gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
57 7. SUMMARY The present work investigated the glutathione peroxidase(GPx) activity and Se levels in the lung tissues of female rats subjected to acute and chronic treadmill running exercise supplemented with vitamin C. Vitamin C supplemented groups were injected vitamin C 20 mg/kg/day i.p.(intra peritoneally) for 6 weeks.The animals were divided into 6 groups: control (Group 1), acute exercise(Group 2;a single bout of exercise until exhaustion, 27 m/min,15% incline), chronic exercise (Group 3; 30min/day,27 m/min, 15% incline,fbr 6 weeks), acute exercise + vitamin C (Group 4), chronic exercise + vitamin C (Group 5) and vitamin C alone (Group 6). GPx activity was measured according to a modified method of Paglia and Valentine's coupled enzyme assay. Se levels were determined by atomic absorption spectrometry (AAS). Statistical analysis were carried out according to One -Way ANOVA using statistical package for the Social Sciences(SPSS).There was a significant difference among the whole experimental groups when compared to the Control Group (p0.05). There was not a significant difference between Group 3 and Group 5 (p>0.05) and Group 4 and Group 5 (p>0.05). There was not any significant difference in Se levels neither in comparison to the control group nor amoung the groups (p>0.05).