Lityum- ve sodyum-1- dodesiloksitlerin sentezi ve etkinliklerinin infrared spektroskopisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 11138
  2. Yazar: AYSUN ELAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL E. GÜMRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, metalik sodyum, metalik lityum ve sodyum hidroksit 1-dodekanol ile N gazı atmosferinde tepkimeye Sokularak sadyum-ve lityum-1-d odes iloks itler sentez edildi. Elde edilen bu alkoksitlerin erime noktaları, çözünürlük leri, ısıya dayanıklılıkları gözlenerek infrared spektrumları alınıp incelendi. Daha sonra sentezi yapılan alkoksitlerin, bazı kimya sal tepkimeleri gerçekleştirildi, Bunun için hidroliz tep kimeleri, halojenlerle ve hidrojen halo jenürlerle tepkimeleri incelendi. Ayrıca, sodyum-1-dodesiloksit, 1,2- dibro-moetan ile ısıtılarak tepkimeye sokuldu ve etilen gazı oluşturuldu. Lityum-ve sodyum-1- dodesiloksitlerin asetil klo-rür ve benzoil klorür ile tepkimeleri yapılarak sonuçta, 1-dodesilasetat ve 1-dodesilbenzoat elde edildi. Sodyum-1- dodesiloksitin ter-butil klorür ile tepkimesi üzerine de çalışıldı. Bu kimyasal tepkimeler sonucu oluşan ürünle rin ayrı ayrı infrared spektrulmaları alınarak beklenen ürü nün oluşup oluşmadığı izlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT : In this work, lithium-, and sodium - 1- do- decyloxides were synthesized "by reacting metallic lithium, and metallic sodium with 1- dodecanol. Melting points, solubility, stability to heat, and Infrared Spectra of the compounds were characterised. Some reactions of these noval compounds, such as hydrolysis reactions; reactions with chlorine, hydrogen chloride, 1,2-dibromoe thane, acetyl chloride, benzoyl chlori de, and tert-butyl chloride were carried out in inert N« atmosphere. The reaction products of the lithium-, and sodium- 1-dodecyloxides have been examined by Infrared spectroscopic thecnique.