Beta blokör ilaçlardan Asebutalol ve Sotalol'ün elektroanalitik davranışlarının incelenmesi ve miktar tayinleri
Investigations of electroanalytical behaviour and quantitative determination of beta blocker drugs Acebutalol and Sotalol
- Tez No: 111387
- Danışmanlar: PROF.DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
122 ÖZET Beta Blokör ilaçlardan Asebutalol ve Sotalol' fin Elektroanalitik Davranışlarının İncelenmesi ve Miktar Tayinleri (3-Adrenerjik Reseptör Blokörleri'nin üyeleri olan Sotalol ve Asebutalol'ün yükseltgenme davranışları camsı karbon elektrot üzerinde ve hidroalkolik ortamda ( 20+80, metanol-HaO, pH aralığı 1.5-12 ) çalışıldı. Moleküller yüksek pozitif gerilimlerde tersinmez olarak yükseltgenmekte ve sonrasında daha düşük pozitif gerilimlerde indirgenme-yükseltgenme piklerine ait bir çift oluşturmaktadırlar. Elektrot yanıtları; pH, destek elektrolitinin yapısı, gerilim tarama hızı ve derişime bağlı olarak incelendi. Diferansiyel puls voltametrisini kullanarak, Sotalol ve Asebutalol sırasıyla 6 x 10-6- 8 x 10"5 M ve 4 x 10-6- 4 x 10-5 M aralığındaki tayinleri için 0.5 M H2S04 ve pH 5.8 fosfat tamponu içinde iyi oluşmuş voltametrik yanıtlar verdiler. Tabletlere uygulanabilirliği denendi. Sonuçlar, BP 1998'in Sotalol için önerdiği UV spektrofotometrisi ve Asebutalol için önerdiği potansiyometrik titrasyonu ile kıyaslandı ve iyi bir uyum bulundu.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY Investigations of Electroanalytical Behaviour and Quantitative Determination of Beta Blocker Drugs Acebutalol and Sotalol The oxidative behaviours of Sotalol and Acebutalol, members of P- Adrenergic Receptor Blocking Agents, were studied in hydroalcoholic media (20+80 methanol- H2O, pH range 1.5-12) at glassy carbon electrode. Molecules were irreversibly oxidized at high positive potentials, resulting in the formation of a couple with a reduction and re-oxidation peak at much lower potentials. The responses were evaluated with respect to pH, nature of supporting electrolyte, scan rate and concentration. Using differential pulse voltammetry, Sotalol and Acebutalol yielded well- defined voltammetric responses in 0.5 M H2SO4 and phosphate buffer, pH 5.8, for the determination of the drugs in the range 6 x 10“6- 8 x 10”5 M and 4 x 10“6- 4 x 10”5 M, respectively. Applicability to tablets was illustrated. Results were compared with British Pharmacopoeia 1998 which involves a UV spectrophotometric method for Sotalol and a potentiometric titration for Acebutalol, and found in a good agreement.