Cerrahi birimlerinde çalışan hemşirelerin hepatit B infeksiyonuna yönelik risk durumları
Risk status for hepatitis B infection of nurses working in the surgical units
- Tez No: 111396
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 796
Özet
7. ÖZET Çalışma günlük çalışma ortamlarında kan ve vücut sıvılarıyla sık temas etme durumunda kalan cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin bir meslek hastalığı olan hepatit B infeksiyonuna yönelik yaklaşımlarını saptamak,hepatit B göstergelerine baktırma, hepatit B aşılarını yaptırma durumlarını belirlemek ve koruyucu anlamda geliştirilen önlemlerin klinik alanda uygulanmasına yönelik öneriler getirmek üzere planlanan kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırma İstanbul il sınırları içerisinde bulunan Dr Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 206 cerrahi birim hemşiresi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada literatür ve uzman görüşlerinden yaralanarak araştırmacının kendisi tarafından hazırlanmış olan Anket formu ve hepatit B infeksiyonu risk durumları kontrol listesi kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde çalışma grubunun demografik özellikleri incelenmiştir.Buna göre; Araştırma grubuna alınan hemşirelerin %38.3 'ü 26-30 yaş grubundan,%64.1'i evli, %44.7'si ön lisans mezunudur. Hemşirelerin %42.2' sinin mesleki deneyimi 6-10 yıl arasında olup, %80.6'sı servis hemşiresi olarak, %21.8'i ise genel cerrahi servislerinde çalışmaktadır. Çalışma grubunun % 61.2'si hepatit B infeksiyonu ile ilgili daha önce hizmet içi eğitim almamıştır. İkinci bölümde hemşirelerin hepatit B infeksiyonuna yönelik yaklaşımları, hepatit B infeksiyonuna yönelik kan tetkik sonuçları ve aşılanma durumları incelenmiştir. Çalışmaya alınan hemşirelerin %85'i çalıştıkları birimde kan yolu ile bulaşan infeksiyonlardan korunmaya yönelik yazılı bir protokol olmadığını ifade etmişlerdir.Hemşirelerin %78.6'sı hepatit B bulaşması açısından kendilerini risk altında gördüğü belirlenmiştiir. Hemşirelerin %91.3'Ünün Hepatit B için kan tetkiki yaptırdığı, %2.7' sinin taşıyıcı,%14.4'ünün doğal bağışık, %66'sının aşılı, %16.9'unun ise hepatit B infeksiyonuna hassas olduklarını bildikleri halde aşı yaptırmadıkları tesbit edilmiştir.Aşı yaptıran hemşirelerin % 35.5'i aşı sonrası antikor durumlarını öğrenmek için tekrar kan vermemiştir. Hemşirelerin son bir yıl içerisinde iğne batma yaralanması ile karşılaşma durumları incelenmiş %55.8 'nin iğne batması ile karşılaştığı belirlenmiştir. İğne batma yaralanması ile karşılaşan hemşirelerin aldıkları önlemlere bakıldığında %42.2'sinin iğne batan alanı antiseptikle temizlediği,%15.8 'nin yaralanan bölgeden kan akıttığı görülmüş, Ayrıca hemşirelerden hiç birisinin yaralanma sonrası uygun birime danışmadığı ve kazayı rapor ettirmediği, hepatit B aşısı ve hiperimmünglobulin gibi proflaktik uygulamalarda bulunmadkları tesbit edilmiş ve hemşirelerin yaralanma sonrası önlem almada yetersiz kaldıkları belirlenmiştir. Çalışma grubunun daha önce hepatit B \e yönelik hizmet içi eğitim alma durumları ile hepatit B risk durumları puan ortalamaları karşılaştırıldığında, hizmet içi eğitim almanın risk durumları kontrol listesinde yer alan eldiven kullanımı (1=2.640, P0.05), Hepatit B infeksiyonundan korunmada evrensel önlemlerin uygulanması gerektiği ve bu konuda hizmet içi eğitimlerin yapılmasının önemi ortaya çıkmış olup, risk altında olan hemşirelerin hepatit B'ye karşı aşılanmasının gerekliliği savunulmuştur. 71
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study is a sectional descriptive study, which defines the attitudes of nurses, who are frequently in contact with blood and other bodily liquids in their ocuupational settings, against hepatit B infection, which is a occupational hazard for them. The other aims of the study is to make the nurses look at their Hepatit B indicators and to bring suggestions about protective precautions for clinical application. The study is made on 206 clinic unit nurses in Dr. Lütfü Kırdar Kartal Training and Research Clinic, in Haydarpaşa Clinic and in Taksim Training and Research Clinic within the borders of Istanbul. The researcher has benefited from literature and the experts' views. Moreover he has used a questionnaire prepared by himself and a control list of risk status of Hepatit B infection. In the first section of the questionnaire demographic qualities of the treatment group is investigated. According to the questionnaire from the nurses in the research group 38.3% of them are 26-30 years old, 64.1% are married, 44.7% are undergraduate. 42.2% of the nurses have their occupational experience 6-10 years long, 80.6% of them work as service nurse, 21.8% of them work in general surgery service. 61.2% of the treatment group have not been educated about Hepatit B infection during service. In the second section the attitudes of nurses against Hepatit B infection, outcomes of blood examination about Hepatit B and immunization status are investigated. 85% of the nurses participated in the research have remarked that there is not a written protocol in their units against the bloodborne infections. 78.6% of the nurses believe that they are in the risk group of Hepatit B infection. It is detected that 91.3% of the nurses let their blood examined against hepatit B, 2.7% of them are porter, 14.4% of them are natural immune,66% of them are immunized, 16.9% of them didn't let themselves immunize, although they know they are sensitive to Hepatit B infection. 35.5% of the nurses didn't let their blood examined after the immunization in order to be informed about their antibody situation. 72The needlestick injuries of nurses during one year is also investigated. 55.8% of them had needle-stick injuries. Looking at the precautions, which nurses take after needlestick, 42.2% of them clean the wounded area with antiseptic, 15.8% of them let the wounded area bleed. Moreover, none of the nurses did consult the appropriate unit after the injury and didn't report the accident. It is detected that none of them made Hepatit B immunization and the prophylactic applications like hyperimmunoglobulin after the accident. Nurses are found to be insufficient in taking measures after the injury. Comparing the research group's educational status during service to their average scores of their Hepatit B risk status, a statistically worthy relation between education during service and use of gloves ( t=2.640,P< 0.05), precautions against needlestick and waste (t=3.259, P< 0.05; t=2.593, P< 0.05), precautions for the hygiene of the unit (t= 2.493, P 0.05) It is obligatory to use universal methods in taking measures against Hepatit B. Immunization of the nurses, who are under risk, is also obligatory. Finally, the research has shown the importance of the education during the service. 73