Radikal mastoidektomili hastalarda dış kulak yolu rekonstrüksiyonu (klinik çalışma)
External ear canal reconstruction at patient with radical mastoidectomy
- Tez No: 111399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI. ÖZET Kolesteatomlu kronik otitler halen önemini sürdürmektedir. Kolesteatomlu KOM cerrahisinde başlıca kapalı, açık ve doldurulmuş kavite teknikleri kullanılmaktadır. Kapalı tekniklerde anatomi ve işitmenin korunmasına rağmen nüks kolesteatoma ve revizyon mastoidektomi riski oldukça fazladır. Açık tekniklerde ise kavite bakım sorunları olması, işitmenin daha fazla etkilenmesine rağmen nüks kolesteatom riski oldukça düşüktür. Son yıllarda kolesteatom riski kadar işitmenin rekonstrüksiyonu da ön plana çıkmıştır. Ancak işitme rekonstrüksiyonu ve postoperatif bakım sorunlarını ortadan kaldırmak için küçük, kuru ve mümkün olduğunca anatomisi restore edilmiş bir kavite gerekmektedir. Bu amaçla GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi KBB servisinde. 1998-2000 yılları arasında 12 kolesteatomlu kronik otitis medialı hastaya“radikal mastoidektomi+DKY rekonstrüksiyonu+mastoid kavite obliterasyonu”ameliyatı uyguladık. Amacımız, radikal mastoidektomide kavite obliterasyonu ve dış kulak yolu rekonstrüksiyonu ile kavite problemlerini ortadan kaldırmak hem de ikinci seansta yapılacak işitme rekonstrüksiyonun daha başarılı olması için uygun anatomik ve fizyolojik ortam elde etmektir. Bu hastaları postoperatif 12-36 ay (ortalama 19. 9 ay) süre ile takip ettik. Olgularımızda birinci ayın ayın sonunda üç olguda, üçüncü ayın sonunda beş olguda, altıncı ayın sonunda dokuz olguda ve onikinci ayın sonunda onbir olguda kuru ve epitelize intakt DKY elde ettik. Bir olguya, tedavi ile geçmeyen ve pis kokulu kulak akıntısı nedeni ile postoperatif 14. ayda revizyon mastoidektomi yaparak orta kulağı dolduran rekünen kolesteatom tespit ettik. Aynı zamanda DKY kemik greftinin rezorbe olduğunu gözledik ve klasik radikal mastoidektomi uyguladık. Radikal mastoidektomilerde DKY'nun kortikal kemik grefti ile rekonstrükte edilmesi ve mastoid kavitenin temporal adale ile obliterasyonunun açık tekniklerdeki kavite problemlerinin giderilmesinde ve yapılacak işitme rekonstrüksiyonun başarı şansının artıracağı sonucuna vardık. 47
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Chronic otitis media with cholesteatoma is still an important subject. Canal wall up (closed technique), canal wall down (open technique) and the obliterative cavity techniques are the main surgical procedures for the chronic otitis media with cholesteatoma. Despite the advantages of preserving the normal anatomy and hearing ability, the risk of recurrence of cholesteatoma and revision mastoidectomy is high in the canal wall down procedures. In open techniques, cavity care and the hearing impairment are the problems, but the risk of the recurrence of cholesteatoma is lower. In recent years, reconstruction of hearing was as important as the cholesteatoma in chronic otitis media surgery. However, for reconstruction of hearing and to prevent the trouble of cavity care, a small, dry and restored cavity must be created as far as possible. For this purpose, in GAT A Haydarpaşa Training Hospital between the years 1998- 2000, we performed“radical mastoidectomy + external auditory canal (EAC) reconstruction + mastoid cavity obliteration”operation in 12 chronic otitis media patients with cholesteatoma. In this study our goal was to obtain a cavity which is dry, small and together with epithelized EAC in our cases. We followed up these patients postoperatively for 12-36 months (mean 19.9). Followingly, we got dry and epithelized EAC in 3 cases at the end of the first month, 5 cases at the end of third month and 9 cases at the end of sixth month so that we obtained dry and epithelized EAC in all of our 1 1 cases and at the end of one year. In one case because of the heavy odorous ear discharge not responding to treatment, we performed revision mastoidectomy and detected recurrent cholesteatoma filling middle ear in fourteenth month. We observed that bone graft which we used for EAC was resorbed. We concluded that, during radical mastoidectomy operations, reconstruction of the EAC via using cortical bone grafting and obliteration of the mastoid cavity by using the temporal muscle is effective against the cavity problem and helps in maintaining hearing reconstruction compared to the open techniques. 48