Osteomalaside vitamin D reseptör geni BsmI polimorfizmi
- Tez No: 111401
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pek çok gözlem bazı VDR allellerinde, vitamin D eksikliğine bağlı osteomalasi'nin daha kolay ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir. Çünkü, bu gen gen allellerinin VDR fonksiyonunu bozduğu iddia edilmektedir. Özellikle belirli şartlar oluştuğunda ( serum vitamin D düzeyini azaltan durumlar) VDR' deki bu fonksiyon bozukluğunun daha belirgin hale geldiği öne sürülmektedir. Bu düşüncelerden yola çıkarak, VDR gen allellerinin vitamin D eksikliğine bağlı osteomalasi gelişimine etkisini incelemek amacıyla bu orijinal çalışmayı planladık. Bu çalışmada, osteomalasi tanısı ile izlenen 38 hasta ve 31 sağlıklı kontrolde BsmI vitamin D reseptör polimorfizmi araştırıldı. Osteomalasi grubunda VDR genotip dağılımı, BB % 31.6 (12 olgu), Bb % 44.7 (17 olgu), bb % 23.7 (9 olgu); kontrol grubunda ise BB % 19.4 (6 olgu), Bb % 61.3 (19 olgu), bb % 19.4 (6 olgu) olarak bulunmuştur. Her iki grupta heterozigot Bb genotipi daha sık gibi gözükmekle beraber, hasta grubundaki BB genotipi sıklığı da kontrol grubuna göre daha fazladır fakat aradaki fark istatiksel olarak anlamlı değildir(P>0.05). VDR genotip dağılımı ve genotip osteomalasi ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(P>0.05). Osteomalasi tanısında kullanılan Ca, P, ALP, 250HD ve PTH ile VDR genotipleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı(P>0.05). Sonuç olarak, olgu sayısı az olmakla birlikte, VDR polimorfızmin, osteomalasi'ye yol açan diğer nedenler arasında önemli bir rolü olmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY In this study, we have investigated BsmI polymorphisms in the gene encoding the 1,25 dihydroxyvitamin D receptor in 38 patients with osteomalacia and 31 healthy controls. VDR allelic variants were BB 31.6 %, Bb 44.7 %, bb 23.7 % and BB 19.4%, Bb 61.3%, bb 1 9.4 % in osteomalacia and controls respectively. Although heterozygotes (Bb) were more frequent than other genotypes in both groups, BB genotype was found to be more prevalent than controls. There was no statistical relation between VDR genotypes and osteomalacia. It is concluded that in this small group of patients there was no relationship between VDR allelic polymorphisms and osteomalacia. 67