Ratlarda trakeal rezeksiyon ve uç uca anastomozun değerlendirilmesi (deneysel çalışma)
The evaluation of tracheal resection and end to end anastomosis in rats (experimental study)
- Tez No: 111400
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII. ÖZET Başta trakeotomi ve entübasyon sonrası olmak üzere çeşitli nedenlerden meydana gelen trakeal stenoz tedavisi zor bir patolojidir. Tedavide; dilatasyon, stenotik kısmın forseps, lazer, kriocerrahi veya elektrokoterle endoskobik yoldan temizlendiği koruyucu yöntemlerin yanısıra çeşitli stent, greft ve fleplerin kullanıldığı trakeal rekonstrüksiyonlar ile rezeksiyon ve uç uca anastomoz gibi cerrahi tedavi yöntemleri vardır. Son 30 yıldır hızlı gelişme gösteren trakeal stenoz cerrahisinde, özellikle bir santimetreden uzun ve dairesel olan lezyonlarda rezeksiyon ve uç uca anastomoz önde gelen tedavi yöntemi olmuştur. Dikkatli bir cerrahi yaklaşımın gerekli olduğu bu tedavi sonrası trakeadaki histopatolojik değişiklikler tam olarak ortaya konmamıştır. Çalışmamızda rezeksiyon ve anastomoz sonrası iyileşme ratlar üzerinde araştırıldı. Sonuçlar kendi aralarında ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Ratlar, 17' si çalışma grubu, 10'u kontrol grubu olmak üzere 2 ana gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki ratlarda 2 trakeal halka rezeke edildi ve uç uca anastomoz uygulandı. Bu ratlar sakrifîye edilme günlerine göre 4 alt gruba ayrıldı. Bir rat postoperatif 10. günde gelişen trakeal stenoz nedeniyle öldü ve çalışma dışı bırakıldı. İki rat postoperatif ikinci, 5 rat yirminci, 5 rat kırkıncı, 4 rat altmışıncı günde sakrifîye edilerek anastomoz hattını içeren trakeal segmentleri çıkarıldı. Kontrol grubundaki ratlara herhangi bir cerrahi işlem yapılmadan sadece trakeaları rezeke edildi. Çıkarılan segmentler makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Makroskobik olarak lümenin durumu ve dejenerasyon varlığı, mikroskobik olarak anastomoz hattındaki histolojik değişiklikler; inflamasyon (PMNL, lenfosit, histiosit, makrofaj), fibrozis ve nekroz varlığı, neovaskülarizasyon, yeni kıkırdak oluşumu ve epitelizasyon incelendi. Makroskobik incelemede ikinci alt gruptaki bir ratta orta derecede stenoz oluştuğu görüldü. Diğer rat trakealannda iyileşmenin mükemmele yakın olduğu görüldü. Hiçbir rat trakeasında dejenerasyon görülmedi. Anastomoz hattındaki lümen alanları yeterli açıklıkta idi. 49Mikroskobik incelemede, tüm örneklerde epitelizasyonun hızlı bir şekilde ikinci gün tamamlandığı, ilk oluşan yassı silyasız hücrelerin zamanla kuboidal ve silindirik epitele dönüştüğü görüldü. İnflamasyonun hafif-orta derecede olduğu değerlendirildi, ikinci günde sakrifiye edilen ratlarda ve 20. günde sakrifiye edilen iki ratta akut inflamasyonun göstergesi olan PMNL göçü tespit edildi. Fibrozisin 20. günde ortaya çıktığı ve genelde hafif derecede kaldığı görüldü. Neovaskülarizasyonun erken dönemde geliştiği, 40.günden sonra azaldığı görüldü. Yeni kıkırdak oluşumunun 40.günden sonra arttığı görüldü, ikinci alt gruptaki bir ratta sınırlı alanda nekroz görüldü. Tüm değerlendirmelerde, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p > 0.05). Trakeal stenozlarda, rezeksiyon ve uç uca anastomoz sonrası makroskobik ve mikroskobik iyileşmenin istenilen seviyede olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VIII. ingilizce özet THE EVALUATION OF TRACHEAL RESECTION AND END TO END ANASTOMOSIS IN RATS (Experimental Study) The management of tracheal stenosis which may develop following tracheotomy or intubation is a challenging problem. Stenosis can be treated by dilatation or removed by forceps, laser, criosurgery or electrocautery by endoscopy. Besides these preservative methods, some surgical treatment modalities can be performed including tracheal resection and end to end anastomosis and reconstructions in which various kinds of stents, grafts and flaps are used. The surgery of tracheal stenosis has developed in the last 30 years and the resection and end to end anastomosis has become the treatment of choice for the lesions which is circumferential and longer than 1 cm. Histopathological changes has not been put forward exactly following this treatment which requires careful surgical approach. This study was conducted on albino rats to search the healing following resection and anastomosis. Results were compared with the subgroups and with the control group. Rats are divided into two main groups as follows: 17 rats in the study group and 10 rats in the control group. Two cartilages were resected from the trachea of rats in the study group and primary anastomosis was then performed. These rats were subdivided into four groups according to sacrificing days. One rat died on day 10 after the operation because of tracheal stenosis and excluded. A set number of rats were sacrificed after intervals of 2, 20, 40 and 60 days when the tracheas including sutured zone were excised and evaluated. In the control group only the tracheas were excised and no additional operation was performed. Excised cartilages were analyzed macro- and microscopically. The tracheal lumen and the presence of degeneration were evaluated macroscopically. Histological alterations including inflammation (polymorphonuclear cells, lymphocytes, histiocytes and macrophage 51cells), fibrosis, neochondrification, neovascularisation, necrosis and epithelial ization were evaluated microscopically. Macroscopically, moderate tracheal stenosis was observed in one rat of the study group whereas the healing of tracheas was excellent in the remainder rats with no evidence of stenosis or degeneration. The luminal cross-sectional areas of the sutured zones were excellent. Microscopically, there was rapid resurfacing of epithelium which showed maturation from flat nonciliated epithelium to cuboidal and columnar epithelium. Inflammation was mild to moderate in all specimens. Polymorphonuclear cell infiltration which is the sign of acute inflammation was observed in the first subgroup and in the two rats of the second subgroup. Fibrosis was observed on day 20 and thereafter it stayed mild. It was observed that neovascularisation had developed earlier on day 2 and decreased after day 40. Neochondrification increased after day 40. Necrosis was observed in the limited area at the one rat of the second subgroup. There were no statistical differences between the groups (p > 0.05). In conclusion, the healing of trachea is good after resection and end to end anastomosis both macroscopically and microscopically. 52