Reaksiyon zamanı ile bazı fizyolojik parametrelerin ilişkisi
The relationship between reaction time and some physiological parameters
- Tez No: 111426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sporcuların, işitsel (ses) ve görsel (ışık) reaksiyon zamanlan ile seçilmiş bazı fizyolojik parametreleri (cinsiyet, yaş, boy, vücut yağ oram, pençe kuvveti, maksimal anaerobik güç, esneklik) arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda halen eğitimini sürdüren 37'si bayan 57'si erkek toplam 94 sporcu alınmıştır. Sporcuların kalp atımları stetoskop ile, kaygı durumları Spielberger Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ile, reaksiyon zamanı Newtest 1000 Reaksiyon Zaman Ölçer ile, boy ve vücut ağırlığı, eczane tipi boy ölçümlü tartı aleti ile, derialtı yağ ölçümü Skinfold Kaliper ile, pençe kuvveti Hand Girip Dynamometre ile, maksimal anaerobik güç Newtest 1 000 dikey sıçrama cihazı ile, esneklik ise esneme tahtası ile ölçülmüştür. Bayan sporcuların ortalama olarak yaşı 20,6±1,6 boyu 166,2±4,6 cm, vücut yağ oram %6,9±2,0 pençe kuvveti 29,3±4,5 kg, maksimal anaerobik gücü 68,4±7,4 kg.m/sn, esnekliği 31,1±7,3 cm, görsel (ışık) reaksiyon zamanları 0,224±0,03 sn, işitsel (ses) reaksiyon zamanlan 0,176±0,03 sn dir. Erkek sporcuların ise ortalama olarak yaşı 21,8±2,1, boyu 178,0±6,2 cm, vücut yağ oranı %11,0±3,6, pençe kuvveti 45,6±7,6 kg, maksimal anaerobik gücü, 105,9±14,3 kg.m/sn, esnekliği 28,3±8,0 cm, görsel (ışık) reaksiyon zamanları 0,222±0,03 sn, işitsel (ses) reaksiyon zamanlan 0,177±0,03 sn dir.Toplanan veriler SPSS for Windows 10.0 programına aktarılarak gruplar arasında farklılık olup olmadığının saptanmasında Student-t Testi, reaksiyon zamanı ile fizyolojik parametreler arasında ilişki olup olmadığının saptanmasında korelasyon analizi kullanıldı. Test sonuçlan %95 güven aralığında değerlendirildi. Bayan sporcuların işitsel (ses) reaksiyon zamanı ile yaş, boy, vücut yağ oranı, pençe kuvveti ve esneklik arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamsız olmasına rağmen, maksimal anaerobik güç ile arasında negatif (ters) yönlü bir ilişki olduğu, maksimal anaerobik güç arttıkça işitsel reaksiyon zamanının azaldığı ve böylece bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p=0,026) tespit edildi. Erkek sporcuların işitsel (ses) reaksiyon zamanı ile yaş, boy, vücut yağ oranı, maksimal anaerobik güç ve esneklik arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamsız olmasına rağmen, pençe kuvveti ile arasında negatif (ters) yönlü bir ilişki olduğu, pençe kuvveti arttıkça işitsel reaksiyon zamanının azaldığı ve böylece bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p=0,021) tespit edildi. Sonuç olarak, erkek sporcuların işitsel reaksiyon zamanları ile pençe kuvvetleri arasında, bayan sporcuların ise işitsel reaksiyon zamanlan ile maksimal anaerobik güçleri arasında istatistiksel olarak negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between auditory and visual reaction times and some of the chosen physiological parameters (sex, age, height, the ratio of body fatness, the paw strength, the maximal anaerobic energy and flexibility) of the sportsmen. The research has covered 94 sportsmen, whom 37 of them have been women and 57 of them have been men, and who have been still studying at Gazi University, Department of Physical Education and Sports. The heart beats of the sportsmen are measured with stethoscope, the anxiety states with Spielberger State-Continual Anxiety Inventory, the reaction time with Newtest 1000 Reaction Time Scale, the height and weight with weighing scale, the measurement of underskin fatness with Skinfold Kaliper, the paw strength with Hand Grip Dynamometer, the maximal anaerobic energy with Newtest 1000 Vertical Jumping Equipment and the flexibility with stretching board. The approximate age of sportswomen is 20,6±1,6; the height is 166,2±4,; the ratio of body fatness is %6,9±2,0; the maximal anaerobic energy is 68,4±7,4 kg.m/sn.; the flexibility is 31,1±7,3 cm.; the visual reaction time is 0,224±0,03 sn. and their auditory reaction time is 0,176±0,03. The approximate age of sportsmen is 21,8±2,1; the height is 78,0±6,2 cm.; the ratio of body fatness is %11,0±34,6; the paw strength is 45,6±7,6 kg.; the maximal anaerobic energy is 105,9±14,3-70- kg.m/sn.; the flexibility is 28,3±8,0 cm.; the visual reaction time is 0,222±0,03 sn. and their auditory reaction time is 0,177±0,03 sn. The Student-t Test is used to determine whether there is a difference between the groups, by transferring the received data to SPSS programme for Windows 10.0 and the correlation analysis is used to determine whether there is a relationship between reaction time and physiological parameters. The test results are evaluated in the %95 reliance gap. Although the relationships between the auditory reaction time of the sportswomen and their age, height, the ratio of body fatness, the paw strength and flexibility are statistically meaningless, it has been figured out that there is a relationship, which is negatively (opposite) directed, with the maximal anaerobic energy; the more maximal anaerobic energy increases, the less auditory reaction time would be and so, this relationship is statistically meaningful (p=0,026). Although the relationships between the auditory reaction time of the sportsmen and their age, height, the ratio of body fatness, the maximal anaerobic energy and flexibility are statistically meaningless, it has been figured out there is a relationship, which is negatively (opposite) directed with the paw strength; the more the paw strength increases, the less the auditory reaction time would be and so, this relationship is statistically meaningful (p=0,021).-71- Consequently, a statically and meaningful relationship, which is negatively directed, has been found out between the auditory reaction time and paw strength of the sportsmen; and between the auditory reaction time and maximal anaerobic energy of the sportswomen.