Cerrahi yoğun bakım ünitesinde hastane infeksiyonu gelişimine etki eden risk faktörlerinin prospektif değerlendirilmesi
Prospective determination of risk factors for hospital infections in surgical intensive care units
  1. Tez No: 111458
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Hastane infeksiyonları, hastaneye yatıştan 48 saat sonra ortaya çıkan infeksiyonlardır. Yoğun bakım üniteleri, hasta kapasitesi olarak hastanenin ancak % 5-10' unu kapsamalarına karşın, hastane infeksiyonlarının yaklaşık % 25' i yoğun bakım ünitelerinde ortaya çıkmaktadır. Hastane infeksiyonları etkenleri yıllara göre sürekli değişim göstermektedir. Son yıllarda S.aureus (MRSA), Koagülaz negatif stafîlokoklar, enterokoklar ve candida en sık etken olarak saptanmaktadır. Çalışmamız, Ocak-Ağustos 2001 tarihleri arasında YBÜ' de 48 saat ve daha fazla kalan 261 hastada, hastane infeksiyonu gelişimine etki eden faktörlerin incelenmesi ve olası hastane infeksiyonu etkenlerinin belirlenmesine yönelik prospektif olarak yapıldı. Çalışmamızda, YBÜ' lerinde Hl daha sık görülmekte olup, acil yapılan ameliyatlar, ASA sınıflamasının yüksek olması, kirli-kontamine yaralar,hastaya ait risk faktörlerinin çokluğu, uygulanan enstrüman ve girişimlerin sıklığı, YBÜ' nde yatış süresinin artması, ameliyat süresinin artması Hİ gelişme oranlarını arttırmaktadır. Yaş tek başına Hİ gelişmesinde etkili olmayıp diğer risk faktörleri ile beraber değerlendirilerek dikkate alınmalıdır. Uygulanan antibiyotik tedavi protokolleri olası etkenleri kapsayacak şekilde geniş spektrumlu olmalı, ampirik tedaviye başlanmadan önce uygun kültür örnekleri alınmalıdır. YBÜ personelinin el hijyenine azami dikkati ve eğitiminin sürekliliğinin sağlanması, YBÜ' ne kabul edilen tüm hastalarda uygulamaların steril şartlarda yapılması ve temas izolasyonununun uygulanması, invaziv olmayan monitorizasyon yöntemlerinin ve daha az invaziv cerrahi tekniklerin geliştirilmesi, YBÜ' ndeki hastaların vücut hijyenine dikkat edilmesi, kullanılan araç ve gereçlerin steril olması sağlanmalıdır. Hastanelerin kendi yapılarına uygun bir sürveyans sistemi oluşturulmalı ve aktif olarak uygulamaya konulmalıdır. Hastaların tedavilerinde risk faktörleri, YBÜ florasının da dikkate alınarak, sıkı antibiyotik kontrol programları uygulamalarının hastane infeksiyonu gelişim oranlarını azaltacağı kanısındayız. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROSPECTIVE DETERMINATION OF RISC FACTORS FOR HOSPITAL INFECTIONS IN SURGICAL INTENSIVE CARE UNITS. Hospital infections are ones that appear after 48 hours of stay at the hospital. Despite Intensive Care Units (ICU) consist of only %5-10 of all patients in the hospitals, %25 of Hospital Infections occur in ICU. Sources of hospital infections tend to continously vary to the years. Recently S.aureus(Meti-R S.aureus), Coagulase negative staphylococcus, Enterobacteriaceae and Candida has been detected to be the most commen agents. This prospective study was done between January 2001 and August 2001,for 261 patients staying at ICU for 48 hours and more in the ICU to determine the factors lead to hospital infections and probabl hospital infection agents resrectively. In this study we found more Hi in İCU and urgent surgical procedure, high classification of ASA, dirty and contaminated wounds, multipl risk factors of patients, frequenced applicance of instruments and wide instrumental spectrum, longer time period of stay and surgery increreased Hi occurrence. Patients' age cannot be handled as a standalone factor and should be contemplated with other risk factors. Suitable cultural samples should have been processed before ampiric treatment and antibiotic protocols should be wide spectrum to cover possible factors. Hand hygene and continous related education of personnel, all manuplation on patients that have been involved in to ICU must be in sterile conditions and contact isolation; sterilization of used instruments and body hygene of patients should be established. Invasive monitoring methods and less invasive surgery technics should be developed. Hospitals have to develop suitable surveillance systems and this should be actively deployed. It's concluded that, severe antibiotic control programs covering risk factors and ICU flora would have decreased Hospital Infection percentages. 48