Bombesin ve hiperbarik oksijenin yara iyileşmesi üzerine etkileri (deneysel çalışma)
The effects of bombesin and hyperbaric oxygen on wound healing (experimental study)
  1. Tez No: 111459
  2. Yazar: YAVUZ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışmanın amacı; karın ön duvarında yapılan insizyonlarda bombesin uygulamasının ve HB02 tedavisinin sıçanlarda yara iyileşmesine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, ağırlıkları 210- 240 gram arasında değişen 32 adet Wistar türü albino sıçan kullanıldı. Denekler her grupta 8 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. 1. Gruba yalnızca insizyon ve primer sütürasyon, 2. Gruba insizyon ve primer sütürasyonu takiben 7 gün süreyle bombesin, 3. Gruba insizyon ve primer sütürasyonu takiben 7 gün süreyle HBO2 tedavisi, 4. Gruba insizyon ve primer sütürasyonu takiben 7 gün süreyle bombesin ve aynı zamanda 7 gün süreyle HBO2 tedavisi uygulandı. Denekler postoperatif yedinci günde eter anestezisi ile uyutularak insizyon hattını içine alacak şekilde dokular anblok olarak çıkarıldı. İnsizyon dokularına ait gerilme dirençleri ölçüldü. Ayrıca alınan insizyon hattı doku örnekleri histopatolojik olarak fibrozis açısından, biyokimyasal olarak da hidroksiprolin düzeyleri açısından değerlendiridi. Değerlendirme sonucunda; bombesinin doku gerilim kuvvetini, doku hidroksiprolin düzeylerini ve fibrozisi anlamlı olarak arttırdığı p(< 0.05, p< 0.05, p< 0.05 ), HBO2 tedavisinin ise doku gerilim kuvvetini ve fibrozisi anlamlı olarak arttırdığı (p< 0.05, p< 05), bombesin ile HBO2 tedavisi birlikte uygulandıklarında ise doku gerilim kuvveti, doku hidroksiprolin düzeyleri ve fıbrozisisteki artışların daha da belirgin ve anlamlı olduğu (p< 0.05, p< 0.05, p< 0.05 ) tespit edildi. Sonuç olarak bombesinin ve HBO2 tedavisinin birbirlerinin etkisini daha da arttırarak sıçanlarda yara iyileşmesini hızlandırdıkları görüldü. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF BOMBESİN AND HIPERBARIC OXYGEN ON WOUND HEALİNG (EXPERIMENTAL STUDY) The aim of this experimental study is to assess the effects of bombesin and hyperbaric oxygen therapy on wound healing of abdominal midline incisions in the rats. Thirtytwo male Wistar- Albino rats were involved during this study. Rats had been utilized four groups, each of which had eight rats. In the first group, primary suturation after the midline incision was performed only, the primary suturation following to midline incision having been done, bombesin had been employed for seven days in the second group. The hyperbaric oxygen therapy had been employed for seven days in the third group after midline incision and primary suturation. Finally in the fourth group, bombesin and hyperbaric oxygen therapy were performed simultaneously after the same surgical procedure done. On the postoperative day seventh, rats were all induced by ether anesthetics and scar tissue on the abdomen was removed en-bloc with abdominal wall. The strength pressure of tissue incisized had been measured for physical assessment. In addition the outcomes of tissue hydroxyprolin levels and fibrosis scors for biochemical and histopathological assessment had been measured respectively. With bombesin application, tissue hydroxyprolin levels and fibrosis scors as well as strength pressure on the wound tissue incisized were significantly increased ( p< 0.05 ). Moreover hyperbaric oxygen therapy was also increased fibrosis scors and induced strength pressure of wound tissue incisized ( p< 0.05 ). It is concluded that bombesin application and hyperbaric oxygen therapy influenced positivly on wound healing. Both, if involved together amplify their positive effects each other. 65