İlköğretim okulu sınıf ve branş öğretmenlerinin mesleki ilgi düzeyi ve mesleki ilgi düzeyini etkileyen etmenlerle ilgili algıları(Mamak ilçesi örneği)
Professional enthusuasm levels and their perceptions about the factors affecting their professional enthusiasm level of primary school and branch teachers who are working in primary schools
  1. Tez No: 228417
  2. Yazar: ARZU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin, mesleki ilgi düzeyleri ve mesleki ilgi düzeylerini etkileyen etmenlerle ilgili algılarını saptamaya yöneliktir.Çalışma grubunu Ankara İli Mamak İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmuştur. Bulabildiğine örnekleme yöntemiyle araştırmaya 1399'u sınıf, 2541'i branş 3940 öğretmenden; 204 kadın (% 65, 8) ve 106 erkek (%34, 2) olmak üzere toplam 310 (%100, 0) kişi katılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde mesleki ilgi düzeyine, üçüncü bölümde mesleki ilgi düzeyini etkileyen etmenlere yönelik sorular yer almıştır. Elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları bulunmuştur. Verilerin çözümlenmesinde cinsiyet, medeni durum, branş değişkenleri iki alt kategorili olduğundan bu değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır. İkiden fazla alt kategorisi olan mesleki kıdem, öğrenim durumu değişkenlerine göre yapılan karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarının yorumlanmasında grup aritmetik ortalamaları ve anlamlılık değerleri dikkate alınmıştır.Sınıf ve branş öğretmenlerinin mesleki ilgi düzeyleri yüksek düzeyde bulunmuştur. Sınıf ve branş öğretmenlerinin mesleki ilgi düzeyleri cinsiyet, kıdem, öğrenim durumu, branş değişkenine göre farklılık göstermezken medeni durum değişkeni için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Mesleki ilgi düzeyini etkileyen etmenlere ilişkin görüşlerin ortalamalarına göre, öğretmenler mesleklerinin yaratıcılıklarını teşvik ettiğine inanmaktadırlar. Buna karşın öğrencileri için verdikleri çabaların yararsız kaldığına, dayanışmanın olmadığı yarışmacı ve mesleki gelişimlerini desteklemeyen yönetsel bir ortamda çalıştıklarına, sınıflarındaki öğrenci sayısının çokluğunun mesleklerini yapmalarına engel olduğuna inandıkları belirlenmiştir. Sınıf ve branş öğretmenlerinin mesleki ilgi düzeylerini etkileyen etmenlere ilişkin görüşleri cinsiyet, medeni durum, kıdem, öğrenim durumu, branş değişkenine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to determine primary school and branch teachers?, who are working in primary schools, professional enthusiasm levels and their perceptions about the factors affecting their professional enthusiasm level.The working group is made up of the teachers working in the schools of Ministry of Education in Mamak district of Ankara. A total of 310 participants (%100, 0), 204 of whome are female (% 65.8) and 106 of whome are male (% 34.2), out of 3940 teachers, 1399 of whom are primary school and 2541 of whome are branch teachers, participated in this study via random sampling method. The survey is made up of three sections. In the first part personal information, in the second part professional enthusiasm level and in the final part the factors affecting professional enthusiasm mean and meaningfulness levels (p) were taken into consideration. level take place. The arithmetical mean and standard deviation of the gathered data were calculated. To analyze the data, because gender, marital status and branch variants have two sub-categories, t-test was used for independent groups when making comparisons according to those variants. Anova was applied to other comparisons made according to the variants, `seniority in profession and education situation?, having more than two sub-categories. In interpreting the data findings, group arithmeticalProfessional enthusiasm of elementary school and branch teachers was estimated in high level. Although professional enthusiasm level of elementary school and branch teachers doesn?t change according to such variants like gender, seniority in profession, education situation or branch; the variant of marital status affects their enthusiasm level in profession deeply. According to the average of the views about the factors affecting professional enthusiasm level, teachers believe that their profession encourages their creativity. However, it was also determined that they believe their efforts for the students are in vain; they work in a competitive and managerial environment which doesn?t have solidarity and doesn?t support their professional development; and the high number of the students in their classes prevents them from performing their job. The views of elementary school and branch teachers about the factors affecting their level of enthusiasm in their profession vary according to variants like gender, marital status, seniority in profession, education situation and branch.