Gazi Hastanesinde çalışan 15-49 yaş grubu evli hemşire ve sekreterlerin reprodüktif özellikleri
Reproductive features of the married nurses and secretaries between 15-49 age group who work at Gazi Hospital
- Tez No: 111477
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 7118
Özet
7.0ZET Bu araştırma Gazi Üniversitesi Hastanesi 'nde çalışan 15-49 yaş grubundaki evli hemşire ve sekreterlerin doğurganlık özelliklerini saptamak amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma evrenini oluşturan hemşirelerin % 93.2 ve sekreterlerin de % 91.7'sine ulaşılarak yüz yüze anket tekniği kullanımı ile veriler toplanmıştır. İlk evlenme yaş ortalaması hemşirelerde 24.0±2.9 ve sekreterlerde 23.5±4.5 olarak saptanmıştır. İncelenen hemşirelerin %95.8'i ayakta, sekreterlerin ise %93.6'sı oturarak çalıştıklarını söylemişlerdir. İncelenenlerin toplam gebelik sayısı ortalaması, canlı doğum sayısı ortalaması, ölü doğum sayısı ortalaması ve yaşayan çocuk sayısı ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Her iki grupta da kadınların yarıdan fazlasının istemli düşüklerinin olduğu görülmüştür. Başka çocuk doğurmak istemedikleri için küretaj yaptıranlar ilk sırada yer almaktadır. Son istemli küretaj lanndan önce herhangi bir aile planlaması yöntemi kullanmayan hemşire oranı %41.2 sekreter oranı ise %53.8'dir. Hemşirelerin sekreterlere göre daha fazla prematüre doğum yaptıkları saptanmıştır. İki grubun gelecekte çocuk isteme durumları arasında fark saptanmıştır. Hemşire ve sekreterlerin son gebeliklerinde doğum öncesi bakım alma durumu arasında fark saptanmıştır. Her iki grupta da ziyaret sayısı ortanca değer olarak 10.0'dır. Son gebeliklerinde hemşirelerin %84.5'i, sekreterlerin ise%82.8'inin tetanoz aşısı olmadığı görülmüştür. Hemşirelerin %28.5 ve sekreterlerin %29.7'sinin son gebeliği istemeden gerçekleşmiş, bunlardan %35.9 hemşire ve %36.8 sekreterin ise bu sırada her hangi bir aile planlaması yöntemi kullanmadıkları görülmüştür. Her iki grupta da büyük bir çoğunluğun araştırma sırasında bir aile planlaması yöntemi kullandığı ve kullanılan yöntemlerin daha çok etkili aile planlaması yöntemleri olduğu tespit edilmiştir. Hastane genelinde hizmet içi eğitim toplantılarında eksik görülen konulara ağırlık verilmesi ve hemşirelerin gebelikleri sırasında çalışma koşullarının hafifletilmesi konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY This investigation that has been done to determine the reproductive features of the married nurses and secretaries between 15-49 age group who work for Gazi University Hospital is a descriptive study. The data has been collected by means of communicating with the 93.2 % of nurses and 91.7 % of secretaries in the research universe by using the face to face questionaire technique. It has been determined that the means of first marriage age is 24.0±2.9 for nurses and 23.5±4.5 for secretaries. The 95.8 % of the nurses have told that they work on foot and the 93.6 % of the secretaries have told that they work by sitting. Any statistical meaningful difference between the mean of total number pregnancy, mean of living birth number, mean of dead birth number and the mean of living child couldn't been determined. In both groups it has been seen that more than half percentage of the women have voluntary abortion. Because they do not want to have more children majority of the women prefered currettage. Before the last voluntary abortion the rate of the nurses 41.2 % and secretaries 53.8 % who did not used family planning methods. The nurses had more premature birth when compared with the secretaries. A difference has been detected between two groups for expecting baby in the future. The difference has been established between the statement of taking health care before reproduction during the their last pregnancy of nurses and secrateries. In both groups the mean of visits 10.0. In their last pregnancy ithas been detected that the 84.5 of nurses and 82.8 % of secretaries had no tetanus vaccination. The 28.5 % of nurses and 29.7 % of secretaries had their last pregnancy unwillingly and it has been seen that 35.9 % of nurses and 36.8 % of secretaries have not used any family planning methods during this period. During the investigation, in both groups it has been detected that majority of participents used an effective family planning method. In general for hospital has been proposed to dwell on deficient subjects discussed in internal duty course meeting and to lighten work conditions of nurses during their pregnancy term.