Mamak ilçesi ilköğretim okulu yöneticilerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin kullandıkları yetki türü ve düzeyleri
The opinions of elementary school administrators' in Mamak district related to school principals of the type of authority and levels
  1. Tez No: 232019
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu müdürlerinin kullandıkları yetki türü ve düzeylerine ilişkin ilköğretim okullarında görev yapan müdür ve müdür yardımcılarının görüşlerini belirlemektir. Tarama modeli niteliğinde olan çalışma evrenini, 2007- 2008 öğretim yılında Ankara İli Mamak İlçesi İlköğretim Okullarında görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Bu ilçede 2007-2008 öğretim yılında 92 ilköğretim okulunda, 92 müdür, 4 müdür başyardımcısı ve 144 müdür yardımcısı görev yapmakta olup, araştırmaya tamamı katılmıştır.Araştırmada Ankara İli Mamak İlçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu ilköğretim okullarında görevli ilköğretim okulu müdürlerin kullandıkları yetki türü ve düzeyleri konusunda yöneticilerin görüşlerini ortaya koymak amacıyla müdür ve müdür yardımcıları için iki ayrı anket formu düzenlenmiştir. Yöneticilere uygulanan ankette yer alan ifadeler, literatür taraması ile elde edilen bilgilere dayalı olarak oluşturulmuş ve uzman görüşleri alınmıştır.Yöneticilerin, ilköğretim okulu müdürlerinin kullandıkları yetki türü ve düzeylerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesinde, aritmetik ortalama ve standart sapma (ss) ve yüzde değerleri bulunmuş, bu değerlerin yöneticilerin cinsiyet, görev türü ve atanma şekli değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğine `t-testi' ile bakılmıştır. Yaş, yöneticilikteki kıdem, mezun olunan son eğitim kurumu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğine tek yönlü ANOVA (One-way ANOVA) ile bakılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, okul müdürleri en çok rasyonel yetki türünü kullanmakta, ancak geleneksel ve karizmatik yetki türlerini de yüksek düzeyde kullanmaktadırlar. Okul müdürleri ile müdür yardımcılarının, okul müdürlerinin rasyonel yetkilerini kullanma algıları benzer olmakla beraber geleneksel ve karizmatik yetki kullanmalarına dönük algıları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Okul müdürlerinin en çok bütçe ve kaynak yetersizliği engeliyle karşı karşıya oldukları belirtilmiştir. Okul müdürleri yetki kullanmaktan az düzeyde kaçınmaktadırlar. Ayrıca okul müdürleri yetkilerini aşan konuda çoğunlukla çalışanlarla birlikte karar vererek, riski dağıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the elementary school principals and assistants related to the types of authority and levels that they used. This is a descriptive survey and the research population consists of the principals who works in the elementary schools in 2007-2008 education year in Mamak district of Ankara province. In this city, there are 92 principals, 4 head assistants and 144 assistants in 92 elementary schools has been working in 2007-2008 education year and both of them has participated this research.In this research, two different questionnaire survey has been put in order about the people who is on duty in public elementary schools depending on Ministry of National Educuation and their ways of authority and levels to evaulate the administrations opinions for principals and asssistants. The expressions in survey that are applied for principals have been occured depending on the knowledge of literature.Arithmetic mean, standart deviation and has been found to determine the opinions of elementary school principals authority way and they looked at the ?t-test? to understand whether these values have shown differences according to gender, kind of duty and ways of appointment or not. It is looked by One-way Anova to understand whether if shows differences according to gender, seniority of administration and last graduation education association or not.According to the research results, the principals mostly use the type of rational authority, but also the types of traditional and charismatic authority. School principals and assistants have the same similarities while using rationel authority perceptions and it has been found important differences while using charismatic authority and traditional authority perceptions. It has been decided that school principals mostly have trouble with budget and fund. School principals avoid of using authority in less levels. Also, school principals mainly get the decision together with the educaters to distrubute the risk about the topics that is above their authorities.